107,6 FM

Prezydent Novak: popieram uniezależnienie się od rosyjskich surowców, ale zajmie nam to trochę czasu

Popieram jak największe uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i ropy, ale zajmie nam to trochę czasu - powiedziała w czwartkowym wywiadzie dla "Neue Zuercher Zeitung" przebywająca w Szwajcarii prezydent Węgier Katalin Novak.

Jednocześnie podkreśliła, że rozbudowa elektrowni jądrowej w Paksu, którą prowadzi rosyjski Rosatom, jest konieczna dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier, zresztą uczestniczą w niej również zachodnie firmy z Niemiec i Francji.

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

"Rosja nie może osiągnąć swoich celów wojskowych na Ukrainie, nie możemy na to pozwolić" - stwierdziła Novak. Popiera wspieranie Kijowa, jednocześnie zaznaczając, że sankcje nakładane na Kreml bardziej szkodzą Europie niż Rosji.

"Ukraina jest suwerennym krajem zaatakowanym przez swojego sąsiada i robi wszystko, aby chronić swoich obywateli" - powiedziała prezydent. W jej ocenie w tle tego konfliktu, jak i we wszystkich poważnych konfliktach, widać działanie wielkich mocarstw.

Węgry będą nadal utrzymywać swoje stanowisko, nie zezwalając na transfer broni na Ukrainę, podobnie jak Szwajcaria, która nie zezwala na transfer broni wyprodukowanej w tym kraju na Ukrainę - powiedziała węgierska prezydent.

Pytana o przyszłość stosunków węgiersko-rosyjskich stwierdziła, że ramy dla nich określa członkostwo Węgier w UE i NATO. Skrytykowała jednocześnie próby ingerencji USA i UE w węgierskie stosunki wewnętrzne.

Novak dodała, że choć obecnie uwaga Europy skupia się na Ukrainie, to nie można zapominać o sytuacji na Bałkanach Zachodnich. Według niej konieczne jest przyspieszenie integracji tego regionu z UE.

"Jeśli coś wydarzy się w Kosowie, sytuacja może eskalować bardzo szybko" - oceniła Novak, odnosząc się do ostatnich protestów w tym kraju, w których rannych zostali żołnierze NATO. "Mamy nadzieję, że sytuacja szybko się uspokoi i że wszyscy będą pamiętać o kruchości pokoju" - dodała.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama