107,6 FM

Wadowice. „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o św. Janie Pawle II”

25 czerwca 2023 roku w Sali Teatralnej Domu Katolickiego w Wadowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o św. Janie Pawle II”. Gościem był prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – wybitny polski naukowiec, informatyk, automatyk i biocybernetyk, wieloletni rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wyjątkowy gość

74-letni profesor nauk technicznych, członek Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa 14 uniwersytetów w kraju i zagranicą, popularyzator nauki, od początku swojej działalności naukowej, ponad 52 lata związany z AGH w Krakowie dzielił się swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi      z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Spotkanie poprowadził ks. Rafał Skitek, redaktor naczelny radia eM.

Jan Paweł II – doktor honoris causa AGH

Jak wspominał sam prof. Tadeusiewicz, trzykrotnie wybrany rektorem tej zasłużonej krakowskiej uczelni, najważniejszym osiągnięciem w okresie jego urzędowania na tym stanowisku było nadanie tytułu doktora honoris causa Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II 3 kwietnia 2000 roku. Było to wydarzenie bez precedensu, bowiem AGH – przyznając ten tytuł papieżowi – biskupowi Rzymu, suwerenowi Państwa Watykańskiego – uczyniła to jako pierwsza uczelnia techniczna na świecie. Pan Profesor z nieukrywanym wzruszeniem przywoływał szczegóły tego wydarzenia, które było poprzedzone długim i wytrwałym okresem starań i przygotowań. Ojciec Święty Jan Paweł II w swej skromności niechętnie bowiem przyjmował propozycje przyznania mu takich odznaczeń. Przekonała Go ostatecznie argumentacja całej społeczności akademickiej AGH, reprezentowanej przez rektora, w której przekonywał, że ich pragnieniem jest, by Ojciec Święty – jako „Inżynier Świata” poprzez swoją refleksję i wskazania etyczne był stale obecny we wszystkich dziełach inżynierskich, powstających w Akademii Górniczo-Hutniczej. W laudacji odczytanej uroczyście w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie w obecności Jana Pawła II Profesor Tadeusiewicz uzasadniał, że tytuł honorowy doktora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zostaje przyznany Ojcu Świętemu „w uznaniu ogromnych zasług w dziele głoszenia miłości i ładu moralnego we wszystkich dziedzinach ludzkiej egzystencji, a szczególnie w budowaniu etycznych fundamentów rozwoju techniki i technologii.

Etyka w pracy inżyniera – „posługa myślenia”

W rozmowie w Wadowicach Profesor przekonywał, że ze względu na doniosłe i dalekosiężne konsekwencje cywilizacyjne odkryć dokonywanych na gruncie nauk technicznych – właśnie tym osobom – inżynierom i badaczom – taka wskazówka i punkt odniesienia, który swoim życiem i nauczaniem głosił Papież Jan Paweł II, są potrzebne, gdyż bez takiej „busoli moralnej” łatwo jest zagubić właściwy kierunek i zamiast zmierzać do rozwoju techniki służącej człowiekowi – zaplatać się w meandrach techniki, która człowieka poniża albo zagraża jego bytowi.

Gość specjalny

Na zakończenie spotkania na scenę został zaproszony również Pan Wiesław Nowak – absolwent AGH i członek Stowarzyszenia Absolwentów tej uczelni, prezes założonej w 1990 r. spółki specjalizującej się w kompleksowym wykonawstwie, remontowaniu i serwisie obiektów przemysłowych, który jest ponadto mecenasem sztuki i filantropem. W wolnych chwilach sam pisze i publikuje wiersze, książki oraz wspomnienia. Również on podzielił się ze zgromadzoną publicznością wspomnieniami z osobistych spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Spotkanie było elementem obchodów Święta Małopolski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło radio eM, Gość Niedzielny oraz TVP S.A. oddział w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama