107,6 FM

Lepiej więc działać zgodnie z tym, co prawdziwe

Stwórca od początku stworzył ich jako… Mt 19,4

Mt 19, 3-12

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?»

On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela».

Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz przykazał dać jej list rozwodowy i odprawić ją?»

Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo».

Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić».

On zaś im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są także bezżenni, którzy ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»

Ewangelia wg św. Mateusza w serwisie biblia.gosc.pl

Stwórca od początku stworzył ich jako…         
Mt 19,4

Ewangelia z komentarzem. Lepiej więc działać zgodnie z tym, co prawdziwe
Gość Niedzielny

Tożsamość ludzka: stworzona przez Boga, a nie wypracowana przez człowieka. Nie efekt decyzji, wynik sporów czy rezultat wierności Prawu. Specyfika wymyślona przez Boga, za którą On wziął odpowiedzialność. Cel: bliskość międzyludzka, wzajemne wsparcie, relacja, rozwój. Warunki, które pozwalają człowiekowi zrozumieć, o ile bardziej Bóg kocha, że jest zawsze i nigdy nie zawodzi. I to wszystko w zwyczajnej, ludzkiej kondycji, gdzie percepcja różna, a perfekcja niekonieczna. Tę stronę pełni, kompletności i osiągnięcia celu zapewnia On. I nic na siłę: wybór jest zawsze, ale i zawsze niesie ze sobą owoce – tak zwane konsekwencje. Lepiej więc działać zgodnie z tym, co prawdziwe.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..