107,6 FM

Katowice. W sobotę jubileusz 100-lecia „Gościa Niedzielnego”

W najbliższą sobotę (9 września) odbędą się obchody jubileuszu 100-lecia tygodnika „Gość Niedzielny”. Wydawcy i dziennikarze zapraszają czytelników do wspólnego świętowania.

Msza Święta odbędzie się 9 września 2023 roku o godz. 15.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po Mszy Świętej czytelnicy zaproszeni są na tradycyjny śląski kołocz i spotkanie z redaktorami „Gościa” na placu obok katedry. Ale to nie koniec świętowania. Zaproszeni goście wezmą udział w koncercie w Filharmonii Śląskiej w Katowicach – wykonane zostaną „Nieszpory ludźmierskie”, czyli oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, napisane w 1992 roku.

Nieszpory ludźmierskie składają się z kilkunastu pieśni − psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem. Muzyka napisana przez kompozytora jest różnorodna i zawiera na tle klasycznym elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej, tradycyjnej kościelnej, a także partie chorałowe. Prawykonanie utworu odbyło się 28 września 1992 w sanktuarium w Ludźmierzu.

Z okazji jubileuszu gazety został wydany folder okolicznościowy „Gość Niedzielny. 100 lat z Wami (1923-2023)”, gdzie znajdziemy w pigułce stuletnią historię tygodnika. ‒ Gość był ze mną od dzieciństwa. Przez większość mojego i połowę swojego, długiego już życia ‒ pisze w słowie wstępnym arcybiskup Adrian Galbas. ‒ Najbardziej liczyło się wnętrze. To ono sprawiało, że ten gość rozgaszczał się w domu i był przez tydzień. Ale nie jako intruz ‒ dodaje metropolita katowicki.

Oprócz konkretnych dat i wydarzeń z życia redakcji w publikacji znajdziemy też zdjęcia fotoreporterów „Gościa” – również te wyróżnione, m. in. fotografię Jakuba Szymczuka z kijowskiego Majdanu nagrodzoną w konkursie BZWBK Press Foto 2015. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama