107,6 FM

Kazimierz Karolczak: W Polsce najlepiej rozwija się pięć miast, a wśród nich nie ma żadnego z naszych

- W Polsce najlepiej rozwija się pięć miast, a wśród nich nie ma żadnego z naszych – mówił w Radiu eM przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Kazimierz Karolczak: W Polsce najlepiej rozwija się pięć miast, wśród nich nie ma żadnego z naszych
Radio eM

W „Rozmowie poranka” poruszyliśmy temat ustawy metropolitalnej, która zdaniem naszego gościa po 5 latach funkcjonowania metropolii powinna ulec zmianie - Musi być lider dla usług, które są ponadgminne, a z tym mamy problem. Nie wybudowaliśmy spalarni, nie jesteśmy w stanie przejąć kontroli nad systemem gospodarki odpadami i takich absurdów jest znacznie więcej. Nic też się nie zmieniło, jeśli chodzi o dynamikę rozwoju miast i demografię. Miasta coraz szybciej się wyludniają i mają coraz większe problemy rozwojowe – mówił przewodniczący zarządu GZM.

Zdaniem Kazimierza Karolczaka, odpowiedzią na te problemy może być utworzenie supermiasta, w którego skład wchodziłyby miasta obecnej GZM. Taki organizm miałby działać w oparciu o przepisy podobne do stołecznego ustroju Warszawy. - Warszawa ma specjalną ustawę i szukamy podobnego pomysłu. Nie chcemy zabierać tożsamości miast. Chcemy, żeby nadal Bytom był Bytomiem, Sosnowiec Sosnowcem a Katowice Katowicami, ale żeby nad nimi była jednostka nadrzędna samorządu metropolitalnego – powiedział Kazimierz Karolczak. - Budżet Warszawy jest dwa razy większy niż wszystkich miast GZM łącznie, mimo że mamy więcej mieszkańców – dodał gość Radia eM.

Pytaliśmy również, jakie są szanse na wcielenie tej propozycji w życie. - Na dziś projekt opracowany na moją prośbę przez prof. Tomasza Pietrzykowskiego został przedstawiony prezydentom miast regionu. Chcemy go przedstawić kandydatom na posłów i zacząć tę dyskusje u w regionie. Na swoim własnym podwórku powinniśmy wiedzieć, czego chcemy – powiedział Kazimierz Karolczak.

 

« 1 »