107,6 FM

Holandia. Ukradziony z muzeum obraz Vincenta van Gogha został odzyskany przez detektywa

To historia jak z dobrej powieści kryminalnej. Jest kradzież słynnego dzieła, jest dociekliwy detektyw, który je odzyskuje. A wreszcie - drogocenny obraz owinięty w pokrowiec starej poduszki.

Holenderski detektyw odzyskał ukradziony przeszło trzy lata temu z muzeum Singera w Laren obraz Vincenta van Gogha „Wiosenny ogród” - poinformował we wtorek Arthur Brand, detektyw zajmujący się zaginionymi dziełami sztuki na swoim profilu w serwisie X, dawniej Twitter.

Do kradzieży doszło 30 marca 2020 r. i informowały o niej media na całym świecie. Muzeum Singera było w tym czasie zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Nagrania z monitoringu pokazały, jak w nocy do budynku wszedł mężczyzna, rozbił kilka szklanych drzwi ogromnym młotem kowalskim, wziął pod pachę dzieło niderlandzkiego mistrza i zniknął.

Z informacji przekazanej przez detektywa wynika, że w ostatnim czasie prowadził on negocjacje z osobą, która miała wiedzę na temat skradzionego dzieła. Detektyw nie chce zdradzać jej tożsamości ani szczegółów odzyskania obrazu, podaje tylko, że w poniedziałek otrzymał obraz zapakowany w pokrowiec starej poduszki.

„Sprawca przebywa w areszcie, a praca wróciła do muzeum. To stuprocentowy wynik, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Współpraca z detektywem układa się znakomicie” – przekazał mediom Richard Bronswijk z komendy głównej policji.

Obraz został wcześniej wypożyczony muzeum Singera przez Groninger Museum w północnej Holandii. „Nie wierzyłem, że jeszcze kiedykolwiek zobaczę to dzieło” – powiedział Andreas Bluhm, dyrektor Groninger Museum, cytowany przez dziennik „De Telegraaf”.

„Muzeum Groninger jest niezwykle szczęśliwe i odczuwa ulgę, że praca wróciła. Obecnie przebywa w dobrym towarzystwie w Muzeum Van Gogha. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym kolegom z Amsterdamu za gościnę. W imieniu całego naszego personelu, wszystkich mieszkańców Groningen i gości, jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego dobrego wyniku. Arthur Brand odegrał w tej sprawie kluczową rolę i muzeum bardzo to docenia” - mówił podczas konferencji prasowej.

Vincent van Gogh namalował "Wiosenny ogród" w 1884 r. Przedstawia on ogród probostwa w Nuenen, gdzie w latach 1883-85 mieszkał holenderski artysta.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama