107,6 FM

Spotkania księży na początek roku formacyjnego

W Gliwicach w poniedziałek i wtorek 11 i 12 września odbyły się konferencje pastoralne kapłanów pracujących w diecezji gliwickiej.

Spotkania z udziałem bp. Sławomira Odera i bp. Andrzeja Iwaneckiego rozpoczęły się w katedrze gliwickiej od adoracji Najświętszego Sakramentu. Konferencję nt. tożsamości wygłosił ks. Rajmund Brol, diecezjalny ojciec duchowny. Określił sytuację, w jakiej duchowni obecnie się znajdują i wskazał, jak podołać wezwaniom i trudnościom w codziennej duszpasterskiej pracy, niezależnie czy jest to szkoła, parafia czy inne środowiska. Za punkt wyjścia do refleksji nad kapłańską tożsamością wybrał słowa św. Pawła: „…nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii.”  Zwrócił uwagę, że głębię swojej tożsamości da się opisać adekwatnie jedynie wtedy, gdy najpierw odpowie się na pytanie „Jaki jest Twój Bóg?”. Nie znaczy to, że każdy ma swojego, ale każdy ma jakiś obraz Boga – bardziej czy mniej prawdziwy.

Druga część spotkania odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II. Po raz pierwszy uczestniczył w nim nowy biskup gliwicki Sławomir Oder, który mówił o swoich pierwszych doświadczeniach posługi w diecezji, a także dziękował za zaangażowanie księży w różne formy pracy duszpasterskiej.

– Zasadniczo poruszano dwa tematy. Jeden dotyczy Kościoła powszechnego, synodu biskupów na temat synodalności. Ks. Józef Kara, oficjał Sądu Biskupiego, w poniedziałek nakreślił zasadnicze idee, które przyświecają papieżowi Franciszkowi w tej kwestii, jak np. otwarcie się na wzajemne słuchanie. Wskazane zostały formy tej synodalności już istniejące w diecezjach i parafiach, różne gremia i rady, które służą dialogowi i poszukiwaniu wspólnych rozwiązań. Drugi temat dotyczył naszego Kościoła gliwickiego, czyli przygotowania do zapowiedzianego przez biskupa Odera Kongresu Eucharystycznego, który ma się odbyć w przyszłym roku. Na wtorkowej konferencji przedstawione zostały nowe siostry zakonne ze zgromadzenia Servants Of The Pierced Hearts Of Jesus And Mary, które zaproszone zostały przez bp. Odera z USA do pracy w duszpasterstwie akademickim – relacjonuje ks. Sebastian Wiśniewski, kanclerz Kurii gliwickiej.

Konferencje pastoralne to spotkania wszystkich księży zaangażowanych w pracę w diecezji, odbywające się co roku we wrześniu w dwa dni do wyboru. Oprócz tego księża uczestniczą w Wielkim Poście we wspólnym skupieniu, a na przełomie października i listopada wybrane roczniki mają tygodnie formacji intelektualnej i duchowej w Starym Opactwie w Rudach i w domu rekolekcyjnym w Głębinowie (razem z diecezją opolską). 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama