107,6 FM

Marek Sitarz: Jest wiele do zrobienia, żeby samochód nie był pierwszym wyborem

- Jest wiele do zrobienia, żeby samochód nie był pierwszym wyborem – mówił w Radiu eM prof. Marek Sitarz, ekspert ds. transportu z Akademii WSB.

Marek Sitarz: Jest wiele do zrobienia, żeby samochód nie był pierwszym wyborem
Radio eM

Trwa Europejski Tydzień Mobilności. Jak co roku jego głównym celem jest promowanie zrównoważonego transportu. Z tej okazji w najbliższy piątek (22.09) przypada Dzień Bez Samochodu. Naszego gościa pytaliśmy, dlaczego w naszym regionie wielu mieszkańców wybiera samochód zamiast transportu publicznego. - Dla naukowców, którzy zajmują się transportem, samorządowców i polityków jest wiele do zrobienia, by samochód nie był pierwszym wyborem. Powinniśmy iść w tym kierunku, by transport zbiorowy był ekologiczny, bezpieczny i przystępny, jeśli chodzi o ceny, organizację i informację. To powinna być taka jakość, którą mieszkaniec będzie spokojnie wybierał wiedząc, że na tym skorzysta – mówił prof. Marek Sitarz.

Naszego gościa pytaliśmy o sytuację związaną z przejmowaniem przez GZM akcji Tramwajów Śląskich. Przypomnijmy, że Katowice były temu przeciwne, a następnie same wyraziły chęć, by przejąć akcje innych miast. - Dla pasażera nie jest najważniejsze, kto jest właścicielem. To powinno być załatwianie wspólnie, dla dobra mieszkańców – mówił w prof. Sitarz.

« 1 »