107,6 FM

Gliwice. Na lotnisku stanęły nowe hangary Politechniki Śląskiej

Dwa całoroczne hangary Politechniki Śląskiej oddano do użytku na gliwickim lotnisku; w jednym przechowywane będą samoloty, w drugim jest warsztat dla mechaników. Wraz z nimi powstał budynek administracyjno-szkoleniowy.

Hangary Politechniki Śląskiej, to całoroczne obiekty, które będą służyć nie tylko do przechowywania posiadanych przez uczelnię samolotów. Szkolić się tam będą również przyszli piloci oraz mechanicy. Mówi dyrektor centrum kształcenia kadr lotniczych politechniki, Jarosław Kozuba:

Politechnika Śląska posiada aktualnie 4 samoloty szkoleniowe. Łącznie na uczelni kształci się blisko 100 pilotów oraz 70 mechaników. - Mówi rektor uczelni, Arkadiusz Mężyk:

Koszt postawienia hangarów na gliwickim lotnisku to 55 milionów złotych.

Gliwice. Na lotnisku stanęły nowe hangary Politechniki Śląskiej   Adam Stano/ Radio eM

Właścicielem połowy gliwickiego lotniska i zarządcą całości jest należący do Gliwic i innych okolicznych samorządów Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej (GAPR), który z myślą o rozwoju branży lotniczej m.in. zagospodarowuje i sprzedaje działki inwestycyjne; pracuje też nad uruchomieniem wytwórni lekkich samolotów szkoleniowych i dyspozycyjnych.

Właściciel drugiej części gliwickiego lotniska, Aeroklub Gliwicki, współpracuje w zakresie praktycznej edukacji lotniczej z politechnicznym Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej i z gliwickim Zespołem Szkół Samochodowych. Przy lotnisku działa m.in. Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO), oferujący zintegrowane szkolenie lotnicze w zakresie licencji ATPL(A).

We współpracy Aeroklubu Gliwickiego z GAPR na terenie dawnych warsztatów lotniczych powstało Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. GAPR był tu inwestorem zastępczym w unijnym projekcie realizowanym przez aeroklub. Centrum ruszyło w sierpniu 2021 r.

Lotnisko w Gliwicach ma ponad 100 lat - zaczęło działać w 1916 r. Ówczesne niemieckie władze widziały jego rolę jako głównego portu lotniczego Górnego Śląska. Od 1925 r. działała na nim stacja meteo, na wyposażeniu był też samolot meteorologiczny. W 1927 r. uruchomiono regularne loty do Wiednia, Warszawy, Gdańska i Lipska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama