107,6 FM

Kard. Ryś: Polska to nie jest abstrakcja

Polska to nie jest jakaś idea, Polska to nie jest abstrakcja. Kościół to też nie jakaś idea, jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś projekt gospodarczy. I jedno i drugie nie jest na pewno żadnym tłumem, żadną masą - mówił w homilii podczas mszy w intencji ojczyzny metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęła msza święta w archikatedrze. "Wysłuchamy dziś wielu wystąpień najważniejszych osób w państwie, ale jako ludzie wierzący przychodzimy, aby wysłuchać, co chce nam powiedzieć Jezus" - mówił w homilii metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.

"To słowo nas szuka i znajduje na tej eucharystii, podczas której modlimy w intencjach naszej matki - Polski. Na tej eucharystii, która nam uświadamia całą naszą miłość do ojczyzny" - podkreślił kard. Ryś.

Prymas: Polska nie może nigdy być własnością takiej czy innej politycznej siły

Duchowny nawiązał do sobotnich czytań liturgicznych opisujących między innymi list Św. Pawła do Rzymian, w którym apostoł wymienia wiele imion członków wspólnoty Kościoła. "Nie potrafi Święty Paweł bez nich budować tej wspólnoty. Tych imion nigdy nie poznalibyśmy, gdyby nie wrażliwość Św. Pawła. On jest - dziś powiedzielibyśmy - prawdziwym liderem, to znaczy pełni bardzo ważną funkcję we wspólnocie, ale nie wynosi się ponad innych. Paweł dokumentuje trud, pracę wszystkich, którzy ten Kościół tworzą" - zwrócił uwagę metropolita łódzki.

"Święty Paweł jest przykładem kogoś, kto się odważa brać odpowiedzialność za innych. W Kościele, ale na pewno też w każdej innej wspólnocie, na pewno w państwie - jesteś lepszym przewodnikiem, jeśli potrafisz mówić o innych, nie o sobie" - wskazał. "To do czego zaprasza nas Święty Paweł to jest rozumienie Kościoła, ojczyzny, miasta, województwa nie w kategoriach abstrakcyjnych" - dodał.

"Polska to nie jest jakaś idea, Polska to nie jest abstrakcja. Kościół to też nie jakaś idea, jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś projekt gospodarczy. I jedno i drugie nie jest na pewno żadnym tłumem, żadną masą" - mówił w homilii kard. Ryś. "To do czego zaprasza nas apostoł, to abyśmy rozumieli to jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi" - podsumował

Bp Lechowicz: Receptą na trawiący nas nowotwór wzajemnej wrogości jest solidarność

Po mszy uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeniosły się na plac przed łódzką archikatedrą.

 
 
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama