107,6 FM

Prof: Małgorzata Kieżel: Powrót 5 proc. VAT na żywność pod względem gospodarczym byłby korzystny

- Powrót 5 proc. VAT na żywność pod względem gospodarczym byłby korzystny. Z punktu widzenia interesów konsumenta można się nad tym zastanawiać, bo nikt nie lubi powrotu nieco wyższych cen – mówiła w Radiu eM prof. Małgorzata Kieżel w Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Prof: Małgorzata Kieżel: Powrót 5 proc. VAT na żywność pod względem gospodarczym byłby korzystny
Radio eM

Jedna z pierwszych decyzji, jakie będzie musiał podjąć nowy rząd powinna dotyczyć ewentualnego przedłużenia zerowego VAT na żywność. Jak mówiła w Radiu eM prof. Małgorzata Kieżel, powrót do 5 proc. VAT byłby uzasadniony ekonomicznie. - Pod względem stanu gospodarki, źródła uzyskiwania dochodów do budżetu, to podatek VAT byłby korzystny – stwierdziła ekonomistka. Dodała, że możliwym scenariuszem jest też stopniowe podwyższanie podatku do 5 proc. - To kwestia decyzji. Można rozważyć wstrzymanie VAT na okres kwartału czy pół roku. Jest tutaj dość spora swoboda – mówiła prof. Kieżel.

Czy można zakładać, że gdy zerowy VAT będzie utrzymany, to ceny w sklepach nie wzrosną? - Wskaźnik inflacji, nawet nieco niższy, nie powoduje, że ceny spadają, tylko rosną wolniej – tłumaczyła prof. Małgorzata Kieżel. Pytaliśmy też, czy przedświąteczny koszyk może być w tym roku porównywalnie drogi do ubiegłorocznego? - Na pewno nie zapłacimy więcej. Nie wszystkie produkty notują wzrost cen, niektóre utrzymują się na podobnym poziomie – mówiła ekonomistka.

« 1 »