107,6 FM

Uratowany z migranckiej łodzi, kończy studia w Palermo

To jedna historii z happy endem. 24-letni Ibrahim, pochodzący z Gambii, uzyskał dyplom pielęgniarstwa z najwyższymi ocenami.

Pracę magisterską obronił w miniony piątek. W ten sposób szczęśliwie skończył się jeden etap jego „podróży nadziei”, w którą wyruszył w 2016 r. ze swojego kraju. Jego historię opisał w „Giornale di Sicilia” Davide Ferrara.

„Mój ojciec był chory” – opowiadał dziennikarzom Ibrahim. „Zdawałem sobie sprawę, że choć otrzymuje jakąś pomoc, lekarzy zawsze u nas brakuje”. Dlatego, już jako nastolatek, podjął decyzję o wyjeździe do Europy, by się uczyć.

Najpierw dotarł do Libii, gdzie udało mu się dostać na prowizoryczną łódź. U wybrzeży Italii wyłowiono go z morza podczas akcji ratunkowej i wkrótce trafił do Palermo na Sycylii. „Tu otwarły się dla niego szeroko drzwi rodziny Giuseppe Verde, profesora prawa konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Palermo, która przygarnęła Ibrahima i Mustaphę, także chłopaka z Gambii, towarzysza podróży, dziś kelnera w Mediolanie” – relacjonuje D. Ferrara.

Państwo Verde pomogli Ibrahimowi ukończyć studia. „Dla nas obaj stali się synami pod każdym względem” – opowiada profesor. „Ich obecność bardzo nas wzbogaciła. Wydaje mi się, że my otrzymaliśmy więcej niż oni: oto zraniona ludzkość weszła do naszego domu, szukając sposobu na przetrwanie. Poznaliśmy cierpienie i silne zaangażowanie w dążeniu do zmiany własnego przeznaczenia”.

W 2020 r. Ibrahim otrzymał także wsparcie włoskiej Caritas, która towarzyszyła mu podczas trzyletniego cyklu nauki uniwersyteckiej dzięki programowi „Apri”, zaproponowanemu przez papieża Franciszka (opiera się na czterech filarach: przyjąć, chronić, promować i integrować). Anna Culotta z Caritas zaznacza, że na czas studiów pielęgniarskich chłopak mógł zamieszkać w Domu św. Karola. „Pomogliśmy mu kupić wszystkie materiały i z nami mógł rozpocząć nowy etap samodzielności” – dodaje.

„Chcę znaleźć pracę i rozpocząć naukę do egzaminu lekarskiego” – zaznacza Ibrahim. „Gdy zdobędę drugi stopień, pomogę mojemu krajowi” – deklaruje.

Ibrahim otrzymał także dotację na studia od Rotary Club – Sicily and Malta International District.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama