107,6 FM

W niedzielę nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi nałoży paliusz abp. Adrianowi Galbasowi

Uroczystość odbędzie się w katowickiej katedrze podczas Mszy św. o godz. 12.

Paliusz to wełniany pas o szerokości kilku centymetrów, ozdobiony sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami. Jest to znak więzi metropolity z następcą św. Piotra oraz władzy, którą sprawuje w jedności z Kościołem Rzymu.

 

Uroczystość nałożenia paliusza w Katowicach odbędzie się po raz pierwszy. Paliusz jest wręczany w Rzymie, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Otrzymują go wszyscy metropolici mianowani w ciągu ostatniego roku. Do 2015 roku obrzęd przekazania i nałożenia paliusza odbywał się w trakcie jednej uroczystości. Ojciec Święty Franciszek zmienił ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym. W ten sposób, w wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno biskupi diecezji wchodzących w skład metropolii, duchowieństwo i wszyscy wierni. Znak nałożenia paliusza to szczególny moment łączności Kościoła lokalnego z Ojcem Świętym oraz zachęta dla wiernych do wspierania modlitwą pasterza stojącego na czele metropolii.

 

Metropolita ma prawo noszenia paliusza na terenie diecezji, które wchodzą w skład metropolii. Metropolia katowicka obejmuje archidiecezję katowicka, diecezję gliwicką i diecezję opolską.

 

Zapraszając do udziału w uroczystości prosimy o modlitwę w intencji Księdza Arcybiskupa Adriana, aby owocnie sprawował pasterską posługę i budował Chrystusowy Kościół. 

 

Transmisja online na kanale YouTube katowickiej katedry: @katedrakatowice1641

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama