107,6 FM

Bogumił Sobula: Zmiany w parkowaniu mają zmniejszyć liczbę samochodów w centrum Katowic

- Zmiany w parkowaniu mają zmniejszyć liczbę samochodów w centrum Katowic i służyć temu, by ci, którzy chcą zaparkować nie mieli z tym problemu – mówił w Radiu eM Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Bogumił Sobula: Zmiany w parkowaniu mają zmniejszyć liczbę samochodów w centrum Katowic
Radio eM

Od 1 grudnia w centrum Katowic i w jego najbliższej okolicy zaczną obowiązywać nowe zasady parkowania. Powstaną dwie strefy: A i B. Mieszkańcy centrum będą mogli kupić „Parkingową Kartę Mieszkańca” za 10 zł miesięcznie lub 25 kwartalnie. Mieszkańcy Katowic spoza centrum będą mogli nabyć abonament za 300 zł miesięcznie w Strefie A oraz 200 zł w Strefie B. Dla kierowców spoza Katowic będą to o wiele wyższe stawki - ponad 1200 zł w Strefie A i prawie 700 zł w Strefie B. Jak mówił w „Rozmowie poranka” wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula – chodzi o zmniejszenie liczby samochodów w centrum miasta i ułatwienie parkowania tym, którzy chcieliby wjechać do śródmieścia. - Stawki są tak ustawione, by to parkowanie jednak ograniczać w czasie, by nie było postojów 6-7 godzinnych, co w tej chwili przy niskich stawkach jest poważnym problemem. To powoduje sytuacje, że osoba chcąca znaleźć miejsce parkingowe w godzinach szczytu krąży 10-15 minut – mówił wiceprezydent Katowic.

Pytaliśmy również o sytuację z dzielnic w pobliżu śródmieścia (os. Paderewskiego, Zawodzie), przez które przebiega strefa płatnego parkowania. Mieszkańcy ulic, które obejmuje strefa zapłacą za parkowanie o wiele mniej niż tych poza strefą. - Gdzieś ta granica między strefą płatnego parkowania, a terenem bez opłat musi być. Staraliśmy się je wytyczyć w drodze konsultacji społecznych. Mieszkańcy wyrażali swoje opinie, ale mieliśmy pełną akceptację dla proponowanych przez nas rozwiązań, bo są logiczne i czytelne – przekonywał Bogumił Sobula.

« 1 »