107,6 FM

Katowice. Specjalistyczny robot „Da Vinci” leczy już pacjentów Katowickiego Centrum Onkologii

Robot „Da Vinci” trafił do Katowickiego Centrum Onkologii. Wyposażone w nowoczesne systemy informatyczne urządzenie służy leczeniu pacjentów z rakiem trzonu macicy, jelita grubego i prostaty.

Pacjenci i lekarze Katowickiego Centrum Onkologii mogą już korzystać z nowoczesnego robota "Da Vinci”. Urządzenie warte 11 milionów złotych trafiło do szpitala dzięki środkom unijnym dla województwa śląskiego. Robot ma znacznie usprawnić i udoskonalić pracę chirurgów podczas operacji raka prostaty, jelita grubego oraz trzonu macicy. - Mówi Włodzimierz Migacz, dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii:

Nie jest to próba zastąpienia lekarza przy stole operacyjnym, a pozwolenie mu na większą precyzję zabiegu – przekonuje Sławomir Mrowiec, Wojewódzki Konsultant w zakresie chirurgii onkologicznej:

Katowice. Specjalistyczny robot „Da Vinci” leczy już pacjentów Katowickiego Centrum Onkologii   Adam Stano/ Radio eM

Robot “Da Vinci” składa się z dwóch podstawowych elementów: to konsola chirurgiczna, dzięki której lekarz kontroluje zabieg oraz mechaniczne ramiona wyposażone w sztuczny nadgarstek imitujący pracę ludzkiej ręki. Robot ma znacznie poprawić zarówno komfort pacjentów, jak i chirurgów – zaznacza Daniel Korczyński, kierownik bloku operacyjnego Katowickiego Centrum Onkologii:

To drugi tego typu robot działający w naszym regionie – podobne urządzenie znajduje się już w Szpitalu Urologicznym przy ulicy Strzeleckiej w Katowicach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama