107,6 FM

Archidiecezja katowicka. 2 grudnia - wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jana Machy

Stolica Apostolska wydała ostatni dokument dotyczący beatyfikacji.

Dokument na pergaminie został podpisany przez kard. Pietra Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jest uroczystym potwierdzeniem beatyfikacji, która miała miejsce 20 listopada 2021 roku. Zawiera krótką notę o życiu i działalności błogosławionego i jego męczeństwie, a także informacje dotyczące samej beatyfikacji oraz daty liturgicznego wspomnienia. Rozpoczyna się od imienia papieża, po którym następuje formuła ad perpetuam rei memoriam (na wieczną rzeczy pamiątkę). Opatrzony jest także Pierścieniem Rybaka.

 

 

 

Jan Franciszek Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 roku. W trakcie wojny organizował działalność charytatywną. Został zgilotynowany w Katowicach 3 grudnia 1942 r. jako członek polskiej podziemnej organizacji. Miał 29 lat. Istotą jego aktywności nie była walka, ale praca charytatywna.

W liście pisanym na kilka godzin przed egzekucją ks. Macha prosił rodzinę, aby urządziła mu na cmentarzu cichy zakątek. "(...) żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie »Ojcze nasz«". Jego prośba została spełniona po latach, kiedy z inicjatywy kolegów rocznikowych w październiku 1951 r. na starym cmentarzu parafii pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym powstał symboliczny grób ks. Jana.

Beatyfikacja ks. Machy odbyła się 20 listopada 2021 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama