107,6 FM

Katowice. Słowo metropolity katowickiego na święto górników

Abp Adrian Galbas skierował słowo do pracowników przemysłu wydobywczego i okołowydobywczego z okazji obchodzonej dziś Barbórki. Wspomina w nim pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Katowic sprzed 40 lat i śląskie pozdrowienie 'Szczęść Boże'. Arcybiskup zapewnia też brać górniczą o modlitwie i poleca Bogu Zmarłych.

Papież Jan Paweł II mówił, że pozdrowienie 'Szczęść Boże' to życzenie drugiemu, by jego życie było szczęśliwe, mimo trudów pracy pod ziemią. – A jednocześnie 'szczęść Boże” przypomina nam, że praca ma związek z Bogiem. 'Aby sięgnąć do samego korzenia jakiejkolwiek ludzkiej pracy, trzeba odnieść się do Boga’ – te słowa Jana Pawła II przypomina hierarcha.

Arcybiskup Galbas przy Barbórce życzy górnikom: szczęść Boże, czyli Bożego błogosławieństwa na każdą chwilę ich pracy. – Obyście, dzięki Bogu, mieli w pracy szczęście, oby wyjazdów było tyle samo, co zjazdów, i oby praca dawała wam szczęście. Obyście mieli poczucie, że także dzięki sprawiedliwie wynagradzanej pracy, wasze życie jest bezpieczne, sensowne, pożyteczne, dostatnie i dobre – czytamy w komunikacie.

Arcybiskup zapewnia też brać górniczą o modlitwie i poleca Bogu Zmarłych. –Niech Święta Barbara, wielka górnicza Patronka, zawsze za wami oręduje. Niech nigdy nie opuszcza was przemożne wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Pani z Piekar – życzy górnikom metropolita katowicki.

 

Publikujemy pełną treść komunikatu:

 

Drodzy Bracia Górnicy,

Drogie Siostry i Bracia pracujący w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

 

W Dniu waszego święta pozdrawiam was śląskim „szczęść Boże”, które jest takie wymowne.

 

W kończącym się roku, wiele razy wspominaliśmy pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Katowic, która miała miejsce dokładnie czterdzieści lat temu. Papież przywołując wtedy to śląskie pozdrowienie, powiedział, że zwracamy się poprzez nie do drugiego człowieka, życząc mu po prostu, by jego życie było szczęśliwe, szczególnie chwile trudne i niebezpieczne, jak na przykład górnicza praca pod ziemią. A jednocześnie „szczęść Boże” przypomina nam, że praca ma związek z Bogiem. „Ażeby sięgnąć do samego korzenia pracy ludzkiej - mówił wówczas papież - czy to będzie praca w przemyśle czy na roli, czy to będzie trud górnika, hutnika, czy też pracownika umysłowego, czy domowe krzątanie się matki, czy trud służby zdrowia przy chorych - aby sięgnąć do samego korzenia jakiejkolwiek ludzkiej pracy, trzeba odnieść się do Boga: Szczęść Boże!”.

 

Dziś więc, przy Barbórce, życzę wam: szczęść Boże! Życzę Bożego błogosławieństwa na każdą chwilę waszej pracy. Obyście, dzięki Bogu, mieli w pracy szczęście, oby wyjazdów było tyle samo co zjazdów, i oby praca dawała wam szczęście. Obyście mieli poczucie, że także dzięki sprawiedliwie wynagradzanej pracy, wasze życie jest bezpieczne, sensowne, pożyteczne, dostatnie i dobre.

 

Modlę się za każdą i każdego z Was. Za waszych najbliższych. Polecam Bogu Zmarłych. Niech Święta Barbara, wielka górnicza Patronka, zawsze za wami oręduje. Niech nigdy nie opuszcza was przemożne wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Pani z Piekar.

 

Bądźcie szczęśliwi! Szczęść Boże.

 

Z modlitwą i błogosławieństwem,

 

Wasz biskup Adrian

 

Katowice, 4 grudnia 2023 r.

 

asp/Katowice

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama