107,6 FM

Antonina Grządkowska: św. Mikołaj działa nie tylko od święta

- Powtarzamy sobie, że św. Mikołaj działa nie tylko od święta, a każdego dnia pomaga dzieciom – mówiła w Radiu eM Antonina Grządkowska z Fundacji św. Mikołaja.

Antonina Grządkowska: św. Mikołaj działa nie tylko od święta
Radio eM

Fundacja św. Mikołaja świętuje w tym roku 25-lecie. Od chwili powstania pomaga zdolnym uczniom z ubogich rodzin angażując do tego szkoły. - Działamy głównie w obszarze wyrównywania szans edukacyjnych, ale też wsparcia psychologicznego dla dzieci, jesteśmy obecni również w Ukrainie i w syryjskim Aleppo – wyliczała Antonina Grządkowska z Fundacji. - Każda szkoła przez cały rok może przystąpić do programu stypendialnego. Szkoła otwiera fundusz stypendialny. To oznacza, że może być on zasilany przez zamożniejszych rodziców, absolwentów, sąsiadów czy lokalnych przedsiębiorców. W ten sposób tworzy się pula środków, którą pomnażamy i która w rezultacie trafia do dzieci jako stypendia – dodała przedstawicielka Fundacji.

Jak mówiła Antonina Grządkowska, zapotrzebowanie na takie działania jest spore. - Prawie 400 tys. dzieci żyje w Polsce w skrajnej biedzie, a milion w tzw. ubóstwie relatywnym, gdy rodzinie wystarcza jedynie na pokrycie podstawowych wydatków. W takich rodzinach nie ma mowy o rozwijaniu pasji, talentów i dawanie takich szans – podkreśliła rozmówczyni Radia eM.

« 1 »