107,6 FM

Katowice. Od 1 marca w mieście zacznie działać Ministerstwo Przemysłu, ale pierwsze decyzje już zapadają

Z dniem 1 marca 2024 zacznie działać w Katowicach Ministerstwo Przemysłu. Jego szefowa, minister Marzena Czarnecka poinformowała , że resort będzie miał większe kompetencje niż pierwotnie zakładano.

Zmiany będą dotyczyły m.in. umowy społecznej ws. górnictwa węgla kamiennego. Jej teść pozostaje aktualna, nie będzie negocjowana, ale zmieni się wniosek notyfikacyjny. - Minister przemysłu, Marzena Czarnecka poinformowała  w Katowicach, że wniosek zawiera błędy, które należy poprawić:

Chodzi o wniosek ws. notyfikacji podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń w Polsce do 2049 r. Dokument zakłada dopłaty z budżetu państwa do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody Komisji Europejskiej.

Umowa społeczna dotyczy trzech spółek węglowych objętych systemem publicznego wsparcia: Polskiej Grupy Górniczej, Południowego Koncernu Węglowego i Węglokoksu Kraj. Zgodnie z zawartym w 2022 r. aneksem do umowy, przeciętne wynagrodzenie w tych spółkach ma rosnąć o 1 proc. powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama