107,6 FM

Katowice. Konferencja o nauce społecznej Kościoła w czasach Wojciecha Korfantego

„Nauka społeczna Kościoła katolickiego w czasach Wojciecha Korfantego i obecnie” - to temat konferencji, która odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie było częścią trwającego Kongresu Nadzwyczajnego Związku Górnośląskiego. W wydarzeniu uczestniczył abp senior Wiktor Skworc.

Podczas konferencji ks. Arkadiusz Wuwer z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przybliżył zasady nauki społecznej Kościoła katolickiego, z kolei ks. Rafał Śpiewak, reprezentujący tę samą uczelnię, mówił o problemach społecznych w nauczaniu Kardynała Augusta Hlonda w okresie międzywojennym. „Zasada dobra wspólnego i pomocniczości w prawie administracyjnym” – to temat wystąpienia prof. Ireny Lipowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. O zasadzie solidarności społecznej jako podstawie aksjologicznej samorządu terytorialnego powiedział prof. Radosław Mędrzycki z UKSW. O etycznych wyzwaniach mediów mówił z kolei Bogusław Chrabota, medioznawca, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Patronat honorowy nad wydarzenem objęli: Abp Adrian Galbas – Metropolita Katowicki, Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego i Marcin Krupa – Prezydent Miasta Katowice. Współorganizatorami Konferencji są Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach oraz Stowarzyszenie Promowania Myślenia Obywatelskiego i Fundacja Służby Rzeczypospolitej.

Podczas konferencji była możliwość zobaczenia wystawy #ŚląskWspólnaSprawa. Jest to wystawa przygotowana przez nasz Instytut Korfantego i Biuro Programu Niepodległa. Szesnaście plansz opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z powrotem części Górnego Śląska do Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama