107,6 FM

Dr Marcin Baron: Powinniśmy już korzystać ze środków z KPO

- Powinniśmy już korzystać ze środków z KPO – mówił w Radiu eM dr Marcin Baron z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dr Marcin Baron: Powinniśmy już korzystać ze środków z KPO
Radio eM

27 mld złotych środków z Krajowego Planu Odbudowy trafiło do Polski. Naszego porannego gościa pytaliśmy, czy w związku z tym możemy liczyć na inwestycyjne przyspieszenie. Dr Marcin Baron zwrócił uwagę, że środki trafiają do Polski z opóźnieniem. - Powinniśmy już z nich korzystać. Duzi gracze mają już pewne rzeczy poukładane, są już gotowi do absorpcji tych środków. Co nie zmienia faktu, że powinno to być bardziej rozłożone w czasie i robione spokojnie. Wtedy nie mielibyśmy przesunięć harmonogramu i ryzyka utraty środków, bo te pieniądze musimy wydać do połowy 2026 roku – przypomniał dr Marcin Baron.

Naszego gościa pytaliśmy też o niską frekwencję w wyborach samorządowych. - Pokazuje ona, że nas to trochę mniej interesuje, że być może utraciliśmy wiarę, którą mieliśmy 20-30 lat temu, że samorządność lokalna jest ważna. Być może jesteśmy tym zmęczeni, a czasem politycy lokalni nie pomagają nam w tym, żeby mieć bardzo duże zaufanie do władzy lokalnej. Niemniej mimo wszystko jakoś to przeżywamy, toczymy dyskusje czy stawiać na kandydatów partyjnych czy niezależnych. To jednak pokazuje, że potrafimy się zogniskować na problemach lokalnych. Zmienia się też punkt ciężkości. Nacieszyliśmy się rozwojem gospodarczym i oczekujemy od naszych kandydatów czegoś innego: jakości życia czy ekologii – mówił nasz poranny gość.

« 1 »