107,6 FM

Wojciech Saługa: Dobrze, że jest metropolia, ale trzeba wzmocnić jej kompetencje

- Dobrze, że jest metropolia, ale trzeba wzmocnić jej kompetencje – mówił w Radiu eM marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Wojciech Saługa: Dobrze, że jest metropolia, ale trzeba wzmocnić jej kompetencje
Radio eM

Z nowym marszałkiem woj. śląskiego rozmawialiśmy o wyzwaniach dotyczących rozpoczętej kadencji samorządu. Jak powiedział Wojciech Saługa – jednym z nich jest wzmocnienie kompetencji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Z punktu widzenia tego, co słyszymy Warszawie, udało się to, że metropolia powstała, bo to wcale nie było pewne. Cieszmy się, że ona jest, inni nam tego zazdroszczą, próbują w innych miejscach wpłynąć na sejm i rząd, by tego typu obszary powstawały. Po drugie, nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać i współdziałać. Natomiast dziś absolutnie jest potrzeba wzmocnienia kompetencji metropolii, która nie powstała po to, by organizować tylko transport. Donald Tusk powiedział: wypracujcie na dole rozwiązania, a ja je wszystkie przyjmę. Wierzę w to, że siądziemy i wypracujemy – powiedział marszałek woj. śląskiego.

Rozmawialiśmy także o transformacji regionu. Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 zakłada, że możliwa jest likwidacja 36,5 tys. miejsc w sektorze wydobywczym. - Nie bójmy się zmian. Ważne jest to, byśmy potrafili nimi zarządzać. Jeżeli ludzie tracą miejsca pracy, to musimy temu przeciwdziałać i to łagodzić. Tworzenie nowych miejsc pracy w zamian za stare jest kluczowe – mówił gość Radia eM. - Najgorsze, co by nas mogło czekać, to gdyby zamykano kopalnię i w zamian nie powstawało nic. Tak było w latach 90. Tak być nie może i to jest transformacja, o której chcemy rozmawiać – mówił Wojciech Saługa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama