107,6 FM

Tomasz Bęben: Polacy nie jeżdżą już starymi autami, według danych jesteśmy w średniej europejskiej

W Polsce na 1000 mieszkańców przypadały 703 auta, co czyniło nas pod tym względem europejskim liderem. Po czyszczeniu systemu sytuacja uległa znacznej zmianie.

Tomasz Bęben: Polacy nie jeżdżą już starymi autami, według danych jesteśmy w średniej europejskiej
Radio eM

Polacy mają najwięcej samochodów w Europie, jeżdżą też najstarszymi pojazdami – tak było do tej pory. Obraz fałszuje Centralna Ewidencja Pojazdów, w której znajdują się auta rejestrowane dawno temu, ale już niejeżdżące po drogach. Rozpoczęło się wielkie sprzątanie bazy danych CEPiK z aut-widmo, o którym opowiada Gościem rozmowy poranka jest Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

„Z ewidencji CEPiK zniknęło siedem milionów aut, co oficjalnie obniży średni wieku samochodów w Polsce o ponad 5 lat, a liczbę pojazdów na tysiąc mieszkańców spadnie z 700 do 500 – opisywał Tomasz Bęben”.

To pojazdy, które nie posiadają ważnego OC od co najmniej 10 lat albo są wrakami porzuconymi na ulicach, bo nie były dopuszczone do ruchu.

„W znakomitej większości mowa o samochodach, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż figurowały w bazach danych, zawyżając statystyki – dodał Bęben”. 


Po czyszczeniu systemu sytuacja uległa znacznej zmianie.

„To sprawi, że w rankingu liczby aut na 1000 mieszkańców z pozycji europejskiego lidera spadniemy do środka tabeli – tłumaczył Bęben”.

« 1 »