107,6 FM

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o ślubie za granicą!

Ślub za granicą to w Polsce wciąż nowość, choć coraz więcej osób decyduje się na zawarcie małżeństwa na wakacjach. Taka kameralna uroczystość w pięknych okolicznościach przyrody pozwala przywieźć z urlopu niezapomniane wspomnienia. Jak wygląda to od strony formalnej? I czy istnieją jakieś ograniczenia terytorialne co do ślubu za granicą? Sprawdź!

1.    Ślub za granicą jest możliwy w wielu krajach świata

Ślub za granicą może odbyć się w wielu miejscach świata i pozostaje w pełni legalny, o ile spełni się przesłanki określone w prawie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obywatele RP mają możliwość zawarcia małżeństwa poza Polską przed konsulem lub urzędnikiem wskazanym do pełnienia tej funkcji. W rezultacie da się zorganizować ślub wszędzie tam, gdzie działa polski konsulat. Wówczas po powrocie do kraju nie trzeba składać wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego i rejestrować faktu zawarcia małżeństwa.

Pary najczęściej planują ceremonię w obrębie Europy, np. na wybrzeżu greckiej wyspy Santorini, we włoskiej Toskanii lub w szwajcarskich Alpach. Bardziej oryginalni nowożeńcy zawierają małżeństwo w otoczeniu dzikiej przyrody na Islandii, w zabytkowym bawarskim zamku czy nawet na prywatnym jachcie odbywającym rejs po Morzu Śródziemnym. Nie ma też przeciwwskazań, aby ślub za granicą odbył się znacznie dalej od Polski, np. na Malediwach, na Hawajach czy w Las Vegas.

2.    Istnieje kilka rodzajów ślubów za granicą

Osoby planujące zawarcie małżeństwa poza RP mają do dyspozycji kilka rozwiązań. Najpopularniejszym i najprostszym sposobem jest ślub cywilny, który polega na złożeniu wizyty w polskim konsulacie lub lokalnym urzędzie stanu cywilnego. Taka metoda wymaga najmniej formalności i zapewnia możliwość szybkiego zawarcia małżeństwa.

Niektóre pary decydują się też na ślub kościelny za granicą. Sprawdzi się on jednak wyłącznie w państwach, w których dominującą religią jest chrześcijaństwo. Wówczas trzeba odpowiednio wcześnie skontaktować się z wybraną parafią i ustalić szczegóły dotyczące uroczystości. W zależności od zasad obowiązujących w danym kraju konieczne może okazać się uzyskanie dodatkowych dokumentów z Polski, np. aktu chrztu lub świadectwa bierzmowania czy potwierdzenia odbycia nauk przedmałżeńskich. W większości przypadków taki ślub i tak trzeba zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego po powrocie do kraju, chyba że uda się zorganizować ślub konkordatowy, czyli łączący cechy ceremonii kościelnej i cywilnej.

3.    Organizację ślubu za granicą można zlecić

Korzystanie z usług wedding plannerki nikogo już w Polsce nie dziwi. Oddelegowanie części obowiązków związanych z organizacją wesela pozwala na czerpanie przyjemności z przygotowań do wesela. Odciąża przyszłych nowożeńców i umożliwia skupienie się na najważniejszych kwestiach dotyczących np. zapraszania gości czy wyboru stroju na ten szczególny dzień. Zaskakuje jednak fakt, że istnieją biura zajmujące się organizacją ślubów za granicą. Za kwotę kilku tysięcy złotych organizują wyjazd, który z pewnością zapadnie w pamięć na całe życie.

4.    Do ślubu za granicą konieczne są dokumenty

Ślub za granicą wymaga przeważnie mniej przygotowań niż taki organizowany w kraju. Zwykle przybywa na niego znacznie mniej gości. Dużo par ogranicza się wyłącznie do świadków i najbliższej rodziny, aby zachować kameralny charakter i zminimalizować koszty. Nie oznacza to jednak, że ceremonia może odbyć się bez żadnych przygotowań. Przed uroczystością trzeba bowiem dopełnić kilku formalności, aby całe przedsięwzięcie przebiegło pomyślnie.

 Najważniejszą kwestią jest zgromadzenie dokumentów. Ślub za granicą nie odbędzie się bez dokumentów tożsamości przyszłych małżonków, dowodów osobistych lub paszportów. Ważne, aby miały one odpowiednio długi termin ważności. Często konieczne okazują się też pełne akty urodzenia przełożone na język kraju, w którym ma odbyć się ceremonia. Tłumaczenia powinny być wówczas wykonane przez tłumacza przysięgłego. Do niezbędnych dokumentów zalicza się też zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Można uzyskać je w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego.

5.    Na ślub za granicą warto wykupić ubezpieczenie

Wypadek czy nagła choroba to najgorsze, co może przydarzyć się któremuś z nowożeńców. Nie ma jednak sposobu, aby w jakikolwiek sposób przewidzieć lub zapobiec takim sytuacjom. Istnieje jednak sprawdzona metoda na zminimalizowanie ich konsekwencji finansowych. Mowa oczywiście o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, które zagwarantuje pomoc w razie problemów zdrowotnych i innych komplikacji podczas podróży.

Polisa podróżna pokryje koszty leczenia za granicą, hospitalizacji i zakupu leków. W razie potrzeby umożliwi też bezpłatną organizację transportu medycznego do Polski. Może też obejmować dodatkowe świadczenia, np. ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu czy assistance. Zakres ochrony można kształtować dowolnie w zależności od specyfiki podróży i własnych oczekiwań w kalkulatorach dostępnych w sieci. Kup online ubezpieczenie turystyczne, aby mieć pewność, że uzyskasz wsparcie finansowe w kryzysowych sytuacjach.

Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę Rankomat.pl Sp. z o.o.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy