Kolarski poinformował na późniejszym briefingu prasowym, że także prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udadzą się w piątek wieczorem do Rzymu, by wziąć udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych Franciszka. Jak podkreślił, będzie to "wielkie wydarzenie dla Kościoła, ale także pożegnanie prezydenta z papieżem, którego pontyfikat przypadł w czasie trwania jego dwóch kadencji".
Prezydencki minister przypomniał, że kończący kadencję prezydent Duda miał spotkać się i pożegnać z papieżem podczas swojej niedawnej wizyty w Rzymie na początku kwietnia, jednak ze względu na stan zdrowia Franciszka spotkanie nie doszło do skutku. Jak ocenił Kolarski, prezydent Duda "należy do polityków, którzy najczęściej spotykali się i rozmawiali z papieżem Franciszkiem".
Przypomniał, że Duda z papieżem spotkał się po raz pierwszy niedługo po zaprzysiężeniu na prezydenta w 2015 roku, a łącznie obaj liderzy spotkali się sześć razy.
Ponadto Kolarski poinformował, że prezydent zdecydował o ustanowieniu dnia pogrzebu Franciszka dniem żałoby narodowej. Jak podkreślił, rozporządzenie w tej sprawie wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska i taki dokument zostanie przekazany do KPRM. Premier Donald Tusk poinformował w środę, że złożył kontrasygnatę pod rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy.
Żałoba ma obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.
Szef BPM poinformował również, że Kancelaria Prezydenta otrzymała informację, że planowane na sobotę okolicznościowe Zgromadzenie Narodowe w Gnieźnie i obchody z udziałem m.in. parlamentarzystów oraz przedstawicieli rządu mają zostać przełożone na piątek. W tej sytuacji - powiedział Kolarski - "prezydent zmieni swój kalendarz, by wraz z m.in. przedstawicielami władz Rzeczypospolitej czy Kościoła, z Polakami razem obchodzić ten dzień w czasie uroczystości w Gnieźnie".
Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz uroczystości ku czci św. Wojciecha odbywać się będą w Gnieźnie od środy do niedzieli. Jednym z głównych wydarzeń miało być zaplanowane na sobotę w hali im. M. Łopatki wspólne, uroczyste posiedzenie posłów i senatorów RP.
We wtorek władze Gniezna podały, że w związku z ogłoszeniem soboty dniem żałoby narodowej zmienia się termin uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów z okazji tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski - wydarzenie odbędzie się w piątek, nie zmieni się jego lokalizacja.
Także Sejm poinformował we wtorek na platformie X, że zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie odbędzie się w piątek, 25 kwietnia.
Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia, które powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę na placu Świętego Piotra w Watykanie o godz. 10. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.(PAP)