107,6 FM

Bp Greger do oazowiczów: nie jest łatwo być człowiekiem wiary, ale jest to możliwe

„Nie jest łatwo być człowiekiem wiary, ale jest to możliwe” – powiedział do oazowiczów bp Piotr Greger podczas Mszy św. w Rajczy.

Kilkaset młodych osób przeżywających rekolekcje oazowe różnych stopni na terenie diecezji bielsko-żywieckiej spotkało się 12 lipca br. w rajczańskim sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej. 

W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zachęcił uczestników do traktowania hasła rocznej formacji „Powołani do misji” z pełną powagą. Podkreślił, że Ruch, oparty na odnowie biblijnej i liturgicznej, od dziesięcioleci wychowuje do dawania świadectwa, które nie jest jedynie teorią, ale konkretnym stylem życia.

„Ruch Światło-Życie, zrodzony z inspiracji Ducha Świętego, ma swój charyzmat, który – zwłaszcza w Kościele polskim – przynosił i nadal przynosi wspaniałe duchowe owoce. Mówię to z pełnym przekonaniem, bo jestem człowiekiem wychowanym w tym Ruchu” – zaznaczył duchowny, który dzielił się osobistym doświadczeniem przebytej formacji, posługi animatorskiej i moderatorskiej, także podczas wakacyjnych rekolekcji.

Choć – jak zauważył – liczba osób zaangażowanych w Ruch jest dziś mniejsza niż przed laty, jego misja pozostaje aktualna. „Tu nie o ilość chodzi. Ruch Żywego Kościoła, powstały dzięki zamysłowi Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, jest odpowiedzią na znaki czasu. Jednym z nich jest konieczność świadectwa w obliczu wyzwań” – powiedział.

Wezwał oazowiczów do refleksji nad konkretnymi formami realizacji powołania misyjnego po powrocie do domów i parafii. Pytał m.in. o gotowość dalszej formacji, o postawę wobec lekcji religii w szkole oraz o styl życia religijnego i sakramentalnego. „Jaką postawę przyjmiesz w czasie lekcji religii, kiedy trzeba będzie stanąć w obronie katechety i treści przez niego podawanych? Na ile chcesz prowadzić intensywne życie religijne?” – pytał.

W odniesieniu do małżeństw i rodzin zachęcił do zaangażowania m.in. w Marsze dla Życia i Rodziny oraz w działania promujące ochronę życia od poczęcia. „Tych wyzwań nie trzeba szukać na siłę, one szybko zakomunikują swoją obecność” – zaznaczył, podkreślając, że kluczowe pytanie dotyczy świadomości misji i gotowości do dawania świadectwa.

Wspólna modlitwa zgromadziła około 300 uczestników rekolekcji oazowych wraz ze swoimi moderatorami. Jak poinformował ks. Ryszard Piętka, diecezjalny moderator Oazy, na pierwszym turnusie wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie w Koszarawie odbywają się wspólne rekolekcje Oazy Nowej Drogi I i II stopnia. Z kolei trzeci stopień Oazy Nowej Drogi przeżywają młodzi ludzie w Ciścu. Pierwszy stopień Oazy Nowego Życia odbywa się w Zagórniku, a drugi stopień tej formacji – w Juszczynie. Ponadto w Rycerce Górnej odbywają się rekolekcje Oazy Rodzin z diecezji toruńskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy