- JSW zbankrutuje, jeśli natychmiast nie rozpocznie się działań naprawczych – mówił w Radiu eM Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ma dziś (29 września) opublikować raport finansowy. - Spodziewamy się rzeczy złych, ale tam będą rzeczy bardzo złe – powiedział Bogusław Ziętek dodając, że konieczne są natychmiastowe działania naprawcze. - Strata będzie liczona w miliardach. JSW skończyły się pieniądze, a na dziś potrzebuje około 300-500 mln miesięcznie do tego, żeby dokładać do tego biznesu. Jeśli uda się odzyskać składkę solidarnościową, czyli 1,6 mld złotych z odsetkami, to wystarczy, żeby funkcjonować do marca, ale od kwietnia spółka będzie musiała płacić podwójny ZUS, bo wystąpiła o jego odroczenie. To są setki milionów złotych – mówił szef Sierpnia 80.
Gość Radia eM dodał, że konieczne jest objęcie JSW ustawą górniczą, by jej pracownicy mogli skorzystać z osłon socjalnych. - Koszt jednego pracownika w JSW to ok. 300 tys. zł, a jeśli założymy, że 4 tys. górników skorzysta z urlopu górniczego, to jest to około 1,2-1,5 mld oszczędności w jednym roku. Te oszczędności będą się przekładać na następne lata. Mieć, a nie mieć 1,5 mld to zasadnicza różnica – powiedział Bogusław Ziętek.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.