Lekarze z GCZD: baterię guzikową należy usunąć z przełyku dziecka jak najszbyciej

Dziś Światowy Dzień Świadomości Zagrożeń Baterii Guzikowej. Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podkreślają - przed dziećmi takie baterie należy chować. A jeśli już dziecko baterię połknie, kluczowa jest jak najszybsza interwencja medyczna.

Nie należy zwlekać, ważna jest pilna interwencja -tak lekarze mówią o sytuacji, kiedy dziecko połknie baterię guzikową. To taka, która znajdziemy w zegarkach, kalkulatorach czy zabawkach. 

- Rodzic z dzieckiem powinien natychmiast z dzieckiem zgłosić się do najbliższej izby przyjęć - mówi Monika Kałużna-Czyż koordynator pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach:

Od momentu połknięcia baterii i utknięciu w przełyku, lekarze powinni ją usunąć w ciągu 2 godzin. W innym wypadku grozi to poważnymi uszkodzeniami przełyku. 

Mówi Urszula Grzybowska-Chlebowczyk, kierownik  oddziału gastrologii i pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach:

Martwica przełyku jest oparzeniem, które może skutkować zwężeniem przełyku, a po kilkudziesięciu latach zwiększa ryzyko nowotworu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Funkcja zapisywania artykułów jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.