HIV pożera dawne ZSRR

PAP

publikacja 27.11.2014 12:50

Liczba zakażeń wirusem HIV w Rosji i dawnych republikach radzieckich gwałtownie wzrasta od dekady, podczas gdy w Europie Zachodniej pozostaje na tym samym poziomie - informują w czwartek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz WHO.

HIV pożera dawne ZSRR Wirusy HIV-1 sfotografowane mikroskopem elektronowym Patho / CC 1.0

W dorocznym raporcie organizacje ostrzegają, że "mimo postępów w leczeniu i nowych możliwości zapobiegania epidemia HIV od 2004 roku w dalszym ciągu się rozprzestrzenia".

W sumie po uwzględnieniu krajów europejskich (wliczając Turcję) i państw byłego ZSRR liczba zadeklarowanych przypadków wzrosła o 80 proc. w 2013 roku w porównaniu z 2004 rokiem.

Sytuacja jest bardzo zróżnicowana w zależności od poszczególnych regionów. Ponad trzy czwarte zdiagnozowanych przypadków w 2013 roku (105 tys. na 136 tys.) przypada na byłe republiki radzieckie, a ponad połowa (prawie 80 tys.) na samą Rosję.

Rosja przoduje ponadto wśród krajów z najwyższym wskaźnikiem infekcji na 100 tysięcy mieszkańców (55,6). Wyprzedza Ukrainę (39,4 na 100 tys. mieszkańców) i Estonię (24,6 na 100 tys.), która jest jedyną dawną republiką radziecką, w której ten trend udało się odwrócić. W Armenii i Azerbejdżanie liczba ta zwiększyła się czterokrotnie w ciągu 10 lat.

Autorzy raportu piszą, że w dawnym ZSRR do zakażeń dochodzi przede wszystkim wśród osób zażywających narkotyki i w wyniku stosunków heteroseksualnych. Dwie trzecie narkomanów, którzy zakażają się HIV, dowiaduje się o tym zbyt późno; z tego powodu autorzy opracowania wzywają do przeprowadzenia kampanii na rzecz badania się w kierunku HIV wśród osób zażywających narkotyki dożylnie.

W Europie Zachodniej liczba zakażeń HIV w 2013 roku była niemal na identycznym poziomie, jaki notowano w 2004 roku. W Unii Europejskiej o 60 proc. spadła liczba zakażeń w wyniku stosunków heteroseksualnych, ale wzrosła o jedną trzecią wśród mężczyzn utrzymujących stosunki seksualne z innymi mężczyznami.

Przedstawione dane dotyczą 53 krajów, liczących niemal 900 milionów ludności; trzydziestolatkowie stanowią 36 proc. osób zakażonych wirusem HIV - poinformowano w dokumencie.