Wielki Piątek zasługuje na więcej

xrt

publikacja 03.04.2015 11:42

Biskup Ignacy Dec przewodniczył porannej modlitwie otwierającej wielkopiątkowe czuwanie eucharystyczne.

Wielki Piątek zasługuje na więcej W trakcie modlitwy nie trzeba mieć własnych tekstów, są bowiem przygotowane na miejscu w katedrze ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Normy liturgiczne zalecają, by w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wspólnotowo celebrować godzinę czytań i jutrznię.

To oficjum, dawniej nazywane "Ciemną Jutrznią" jest okazją do modlitewnego wejścia w rozważanie męki, śmierci i pogrzebu Chrystusa i oczekiwania na wieść o Jego zmartwychwstaniu.

Modlitwa czytań pierwotnie przeznaczona była do celebrowania w nocy. Obecnie jest tak przygotowana, że można ją odmawiać o każdej porze dnia. Dobrym zwyczajem w parafiach jest sprawowanie jej o poranku, w połączeniu z jutrznią.

3 kwietnia w katedrze modlitwie tej przewodniczył bp Ignacy Dec. W ławkach nawy kościoła zasiedli przede wszystkim alumni seminarium, siostry zakonne, duchowni i grupa świeckich. 

– Mam chwilę z samego rana, dlatego zawsze jestem na modlitwie Ciemnej Jutrzni – mówi Karolina Kalinowska. – Najbardziej porusza mnie mocny męski śpiew, wielka rzadkość naszego Kościoła – dodaje. Inna uczestniczka liturgii wyznaje. – Do pracy mam dopiero na 10.00, dlatego z miłości do Jezusa, przyjeżdżam wcześniej do Świdnicy, żeby wziąć udział w Ciemnej Jutrzni. Piątek, Wielki Piątek zasługuje na coś więcej – mówi Mirosława Bieniek ze Świebodzic. 

Wprowadzenia do liturgii tak opisują treść i wymowę poszczególnych elementów Liturgii Godzin Wielkiego Piątku: 

W Wielki Piątek hymn rozpoczynający modlitwę to uwielbienie krzyża: "Krzyżu święty, nade wszystko", który wprowadza w tematykę celebracji całego dnia.
Psalmy, specjalnie dobrane, przedstawiają w sposób proroczy sytuację sądzonego, cierpiącego, poniżonego, lecz oddanego Ojcu Chrystusa.
Czytania dłuższe z Listu do Hebrajczyków i z Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma ukazują moc krwi Chrystusa: "Przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie”, „zostaliście wykupieni nie srebrem lub złotem (...), ale drogocenną krwią Chrystusa (...). Przez Niego wszyscy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca".

Hymn rozpoczynający jutrznię to druga część "Krzyżu święty, nade wszystko". Przy łączeniu jutrzni z modlitwą czytań można go wykonać jako całość, na początku.

Psalmodia jest rozważaniem prawd zasadniczych: "Bóg nie oszczędził własnego Syna", "Jezus Chrystus nas umiłował", "Wielbimy krzyż Twój, Panie Jezu, wysławiamy Twoje zmartwychwstanie, bo przez drzewo krzyża przyszła radość dla całego świata".
Krótkie czytanie z proroctwa Izajasza oznajmia: "Wielu osłupiało na Jego widok, tak nieludzko został oszpecony". Po nim odpowiedź ludu: "Chrystus stał się dla nas posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu".
Kantyk Zachariasza opatrzony jest antyfoną: "Nad Jego głową umieścili napis z podaniem Jego winy (...)".
W prośbach wołanie nasze rozpoczynamy słowami: "Chryste, nasz Panie i Mistrzu, nasze życie, nasz Królu, nasze zbawienie, nasz Odkupicielu".
Modlitwa Pańska zamykająca jutrznię kończy się kolektą skierowaną do Ojca o łaskawe spojrzenie na swoją rodzinę, za którą Pan, Jezus Chrystus, dobrowolnie oddał się w ręce prześladowców i poniósł mękę na krzyżu.

W Wielką Sobotę liturgia godzin w katedrze będzie sprawowana o 8.00. Trwa 60 minut.