Poziom oparty na kulturze

Marta Kost

publikacja 02.07.2015 10:20

Galeria Katowicka wchodzi w nowy wymiar. To projekt Wyższy Poziom.

Poziom oparty na kulturze Galeria Katowicka Marta Kost

Na inauguracyjną konferencję prasową zapraszała wystawa duńskiego fotografa pt. "Czy można sfotografować duszę?" oraz kilka ciekawych propozycji artystycznych zlokalizowanych już w samym pomieszczeniu Wyższego Poziomu. Przeniosły odbiorców w świat kultury.

Projekt Wyższy Poziom jest nową inicjatywą, zupełnie inną w tym miejscu. GK jest miejscem docelowym oraz punktem w drodze, dlatego organizatorzy podjęli działania, aby to centrum handlowe zaczęło kojarzyć się również z kulturą.

Od piątku rozpisanych jest już 75 zajęć. Będą realizowane przez całe wakacje. To propozycje przygotowane m.in. przez Uniwersytet Śląski, Galerię Rozwoju, Teatr Trip, Galerię Renesansu, Sekwencję, Teatr Bez Sceny oraz Uniwersytet Rozwoju.

W planach są też koncerty na żywo, warsztaty muzyczne zaproponowane przez NOSPR, różnego rodzaju aktywności Teatru Śląskiego. Wejście jest zawsze bezpłatne.

W konferencji wzięli udział: Ewa Spychalska, dyrektor Galerii Katowickiej, Waldemar Bojarun, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, dr Grzegorz Odoj z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego, Jowita Kokosza, szefowa Działu Promocji NOSPR, oraz Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

- Projekt ma ożywić, odtworzyć centrum miasta - mówiła E. Spychalska. - Widzimy potencjał projektotwórczy, dlatego chcielibyśmy, aby jeszcze więcej osób korzystało z tego miejsca. Dziś inicjujemy pierwszy w Polsce taki projekt, który staje się ważnym ośrodkiem kultury. Chcemy rozrywki, która angażuje, i chcemy wyjść poza mury swojej instytucji. Jest z nami 12 partnerów aktywnie się angażujących w projekt i dających swoje oferty wydarzeń.

Wyższy Poziom mieści się 2. piętrze Galerii Katowickiej i stąd bierze swoją nazwę. Piętro drugie jest najwyższym poziomem w budynku.

Poziom oparty na kulturze   Sztuka w galerii Marta Kost /Foto Gość - Galeria handlowa jest świątynią konsumpcji w dzisiejszym świecie - tłumaczył G. Odoj. - Przestrzenią naszej codzienności, jest to przestrzeń bezpieczna i miła. Jest to naturalny ośrodek spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Trzeba więc z naszą kulturą wejść w ten świat. Przełamać barierę mentalną, przez którą wiele osób już nie korzysta z tradycyjnych miejsc kultury, takich jak teatr, muzeum. Nowa angora wchodzi w dobre relacje z tradycyjną angorą i tworzy się nowy wymiar. Wyższa kultura ma możliwość wyjścia w świat, dzięki programowi, który wnosi każdy z partnerów.

- Chcemy zachęcić dzieci i młodzież do różnych warsztatów, które są w naszej ofercie - dodała J. Kokosza. - Są np. warsztaty muzyczne z perkusją dla najmłodszych, muzyczno-plastyczne... A dla dorosłych coś specjalnego - warsztaty chóralne, które cieszą się ogromną popularnością.

- Chcemy spróbować zrobić teatr w galerii - mówił R. Talarczyk. - Mamy mnóstwo pomysłów związanych z tą przestrzenią. Chcemy robić przedstawienia w nowym teatrze naprzeciwko Wyższego Poziomu. Spektakle są już przygotowane, m.in. "Hipermarket", idealnie pasujący w tym miejscu, "Odrapane ściany", ukazujący historię hip-hopu. Będą też cykle z reportażami z publicznością i wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych wchodzących w zwykły świat konsumpcjonizmu.