Święty pomoże - tylko który?

xrt

publikacja 29.10.2015 15:07

Piękny ołtarz poświęcony Czternastu Wspomożycielom można obejrzeć w Dusznikach-Zdroju.

Święty pomoże - tylko który? Ogień czyśćcowy - fragment dusznickiego ołtarza ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

To jedyny taki ołtarz w diecezji. Jest poświęcony czternastu wspomożycielom. Znajduje się w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju. W centralnej płaskorzeźbie przedstawiona jest Maryja Niepokalana, Niewiasta z Apokalipsy, stojąca na kuli ziemskiej, którą oplata wąż. Maryja jest przedstawiona z rękoma skierowanymi w stronę cierpiących w czyśćcu grzeszników.

Dookoła niej czternastu orędowników w codziennych sprawach: św. Florian, chroniący przed pożarem; św. Eustachy pomagający w trudnych sprawach; św. Akacjusz - patron dobrej śmierci i od bólu głowy; św. Wit - patron epileptyków; św. Erazm - od bólu brzucha i piorunów; św. Krzysztof - patron podróżujących; św. Pantaleon - chroniący lekarzy; św. Błażej - od bólu gardła oraz jako orędownik w udrękach duszy z powodu zatajonych ciężkich grzechów; św. Jerzy - patron rolników, żołnierzy i pasterzy; św. Cyriak - od chorób oczu; św. Egidiusz - patron od stanów lekowych, paniki i w wielkiej chorobie; św. Sebastian - chroniący od zarazy; św. Małgorzata - wzywana przez kobiety z stanie błogosławionym; św. Katarzyna - patronka umierających i uczących się.

Większość z nich to męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Ich kult był znany począwszy od XIV w. a spowodowany był szerzącą się w tym czasie "czarną śmiercią" czyli dżumą.

W Kościele nie ma jednego sztywnego spisu orędowników, w samym dusznickim ołtarzu jest ich... piętnastu. Centrum kultu Czternastu Wspomożycieli znajduje się w niemieckiej miejscowości Vierzehnheiligen "Czternatu Wspomozycieli".

Tamtejsi święci noszą następujące imiona powtarzające się w dusznickim ołtarzu: Krzysztof, Katarzyna, Jerzy, Błażej, Cyriak, Małgorzata, Wit, Pantaleon oraz inne: Barbara, Dionizy, Idzi, Achacy, Eustachy.

Ołtarz w Dusznikach jest dziełem Michała Kösslera, artysty pochodzącego ze Szwabii, zdobiącego kościół w latach 1718 - 1730. Jest on także autorem ołtarza głównego i ambony w kształcie wieloryba.