Koledze ze szkolnej ławy

Dominik Gajda

publikacja 18.11.2015 13:32

W I LO w Rybniku odsłonięto tablicę poświęconą kardynałowi Kominkowi, inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich.

Koledze ze szkolnej ławy Tablicę poświęconą kard. Kominkowi poświęcił abp Damian Zimoń Dominik Gajda /Foto Gość

W środę 18 listopada przypada 50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z przesłaniem wzajemnego pojednania pomiędzy oboma narodami.

Tego dnia w gmachu Zespołu Szkół nr 1 im Powstańców Śląskich w Rybniku odsłonięto tablicę poświęconą kardynałowi Bolesławowi Kominkowi ufundowaną przez kapłanów absolwentów i katechetów szkoły. Kardynał Kominek również był absolwentem tej szkoły...

- Okazuje się, że to, co naprawdę ewangeliczne, trwa na wieki, trwa przez pokolenia. Ja pamiętam tamten rok. Byłem wikarym w Pszowie. Trzeba było się zmagać z sumieniem tamtejszych parafian. Bo media niezwykle dokuczały kardynałowi, całemu episkopatowi. Musieliśmy się bronić. Trawa więdnie, kwiat opada, a to, co jest wartościowe, pochodzi od Boga, trwa na wieki. Waga orędzia jest ponadczasowa. Idźmy sami tą drogą w naszych rodzinach, parafiach, wspólnotach, szkołach. To prawda, która nas wyzwala - mówił abp senior Damian Zimoń, który poświęcił tablicę.

Arcybiskup również jest absolwentem rybnickiej szkoły. Podczas środowej uroczystości otrzymał niezwykły prezent od uczniów - pracę pt. "Arcybiskup Józef Gawlina, kardynał Bolesław Kominek, arcybiskup Damian Zimoń - nasi starsi koledzy ze szkolnych murów", przygotowaną przez Jagodę Albrecht, Ksymenę Poradzisz i Edytę Zielonkę. Praca ta wygrała ogólnopolski konkurs "Poznajemy ojcowiznę".

W uroczystości wziął udział ks. Władysław Basista, kanonik honorowy Kapituły Metropolitalnej, który znał księdza Kominka. - Z księdzem kardynałem Kominkiem spotkałem się po raz pierwszy w Krakowie, w roku 1953. Był człowiekiem bardzo na czasie, znał literaturę światową, znał perfekt języki - francuski i niemiecki, studiował w Paryżu. Nie tylko czytał, ale też potrafił o tym rozmawiać z nami, ze studentami. Później spotykałem się z nim na różnych konferencjach. Znaczący kontakt miałem z nim w Rzymie - wspominał ks. Basista.

Po odsłonięciu tablicy w szkole w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się otwarte spotkanie poświęcone inicjatorowi i autorowi orędzia. Pokazano montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu wokalnego "Moderato" z ZSP nr 3 w Wodzisławiu pod kierunkiem Wiesławy Brachman-Kubicy. Szkoła ta nosi imię kardynała Bolesława Kominka.

Inicjatorem uroczystości w Rybniku był ksiądz Piotr Piekło, katecheta rybnickiej szkoły.