"Gość" zaprosił gości na wspólny wieczór

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 02.12.2016 21:30

O tym, jak ma się chrześcijaństwo w dzisiejszej Europie, jak głosić i po co są media katolickie, mówili dziennikarze "Gościa Niedzielnego".

"Gość" zaprosił gości na wspólny wieczór Dziennikarze "Gościa" mówią o wierze w dzisiejszym świecie Joanna Juroszek /Foto Gość

Spotkanie w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach uświetnił koncert zespołu Dobre Ludzie. Jego wokalistą i autorem tekstów jest Szymon Babuchowski, kierownik działu "Kultura" i dziennikarz "Gościa Niedzielnego".

"W natarciu czy w odwrocie? Chrześcijanie dzisiaj" - nad tymi zagadnieniami zastanawiali się dziennikarze "Gościa": Jacek Dziedzina, Barbara Gruszka-Zych, ks. Tomasz Jaklewicz, Tomasz Rożek i ks. prof. Jerzy Szymik. Rozmowę z nimi poprowadził Grzegorz Gajda z Radia eM.

Dziennikarze, wśród których byli kapłani, naukowiec, poetka i publicysta, nie dali jasnej odpowiedzi na pytanie, w jakim miejscu są dziś Kościół i wiara. W odniesieniu do zachodniej Europy i statystyk, ich scenariusze nie były zbyt optymistyczne. W odniesieniu natomiast do Ewangelii Jezusa i Jego zapewnienia o trwałości Kościoła, którego "bramy piekielne nie przemogą", z ich wypowiedzi przebijała nadzieja.

Słuchajcie Ducha

Jacek Dziedzina zachęcił, by w mówieniu o Bogu nie tyle stosować "natarcie", co skuteczną ewangelizację. Jako przykład podał kursy Alpha - organizowane nie dla "pobożnych oazowiczów", a dla ludzi mających z Kościołem niewiele wspólnego. Ich skuteczność jest ogromna, bo ludziom - w pierwszej kolejności - nie mówi się o ich grzechach, a o Bożej miłości. Dziennikarz zachęcał też, by wsłuchiwać się w to, co dziś do Kościoła mówi Duch.

Barbara Gruszka-Zych opisała uczestnikom spotkania swój niedawny pobyt we Francji. - Wchodzę do metra, gdzie okazuje się, że tylko ja i mój syn jesteśmy biali. Cała reszta to ludzie kolorowi, z przewagą Arabów. Wchodzimy do katedry Notre Dame - tam stoją ludzie z karabinami. Jesteśmy kontrolowani jak przed wejściem do marketów. Okazuje się, że jesteśmy w mniejszości. Nie wiem, choć oczywiście przeżegnałam się, czy w katedrze Notre Dame jest to dozwolone - mówiła.

Zaraz później dodała, że celem jej pobytu we Francji nie był Paryż, a Lisieux i Mała Tereska. Tam zobaczyła kilkanaście tysięcy rozmodlonych pielgrzymów. - Chrześcijaństwo to religia paradoksów. I przy Małej Teresce te paradoksy są najbardziej widoczne - przyznała.

Ks. Tomasz Jaklewicz, odwołując się do jednego z ostatnich swoich tekstów, przypomniał św. Karola de Foucauld, który za główny cel swojej misji, choć niewiele się o tym mówi, postawił głoszenie Ewangelii muzułmanom.

- Proszę zobaczyć, w którym miejscu dziś jesteśmy. We Francji żyje ok. 7 mln muzułmanów, którzy ewidentnie są w natarciu. Mamy tam też ok. 50 proc. katolików i Kościół, który w większości jest w odwrocie - mówił.

Hejt na życie

Ks. prof. Jerzy Szymik i Tomasz Rożek przyznali zgodnie, że aby dziś mówić innym o Bogu, potrzebne są zrozumienie prawdy i odwaga. Potwierdziła to także Basia Gruszka-Zych. Kiedy przed czarnymi protestami jasno na Facebooku opowiedziała się za obroną życia, dostał jej się spory "hejt". A jej liberalne koleżanki ze świata kultury wyrzuciły ją ze znajomych na tym portalu społecznościowym.

Ale były i głosy wdzięczności - od ludzi chorych i niepełnosprawnych, którym dziennikarka w dużej mierze poświęca swoje reportaże.

- Ludzie czytają moje książki o fizyce, w których nie pada słowo: "Pan Bóg". Ale staram się pokazać, że ten świat jest tak poukładany, iż prawdopodobieństwo, że to wszystko działo się samo z siebie, jest zerowe - mówił T. Rożek.

Kończąc spotkanie, ks. Szymik przyznał, że najważniejsza w chrześcijaństwie jest praca nad samym sobą. Mówił to nie z pozycji poety i profesora, a "duszpasterza i grzesznika". Wskazał na regularną modlitwę, spowiedź i codzienną pracę nad swoim charakterem.

Tego wieczoru czytelnicy mieli okazję porozmawiać z dziennikarzami "Gościa" oraz kupić wydawane przez nich książki. Wśród nich znalazła się najnowsza książka ks. Jerzego Szymika "Poezja i teologia". Jest ona zbiorem esejów pisanych i publikowanych na łamach "Gościa Niedzielnego".

Licznie przybyłych gości witała wystawa "Daleko jest blisko" Krzysztofa Błażycy, redaktora "Gościa", podróżnika i miłośnika Afryki. Na ekspozycji pokazuje on swoje zdjęcia z Ugandy, Tanzanii, Kenii, Nigerii i Zambii.