Jest uchwała antysmogowa na Śląsku

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 07.04.2017 12:51

Będzie obowiązek wymiany kotłów c.o. w województwie śląskim. Już od 1 września 2017 r. nie będzie wolno palić tutaj mułem, flotokoncentratem, węglem brunatnym ani mokrym drewnem.

Jest uchwała antysmogowa na Śląsku Z galerii dla publiczności debacie w sprawie uchwały antysmogowej przyglądali się m.in. uczniowie klasy I e z I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Uchwałę przyjął 7 kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego. Na jego terenie od 1 września 2017 roku każdy nowy kocioł centralnego ogrzewania powinien spełniać normy emisyjne co najmniej klasy 5 według polskiej normy.

Normy emisyjne muszą też spełniać kominki, które będą montowane w województwie od 1 września 2017 roku. Stare kominki, które tych norm nie spełniają, mogą być użytkowane tylko to 1 stycznia 2023 roku - chyba że zostanie zamontowany ekofiltr.

Sejmik przyjął też harmonogram wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania. Kotły powyżej 10 lat od daty produkcji będą musiały być wymienione do końca 2021 roku.

Jeśli ktoś używa kotła c.o. klasy 3 i 4, również będzie musiał go wymienić, ale w dłuższej perspektywie - do końca 2027 roku.

Uchwałę antysmogową radni przyjęli jednogłośnie. To druga taka uchwała w Polsce - po podobnej w Małopolsce.

W styczniu 2017 roku w Rybniku na Górnym Śląsku z powodu smogu zamknięte były szkoły, a poziom dopuszczalny pyłu zawieszonego pm10 był przekroczony o ponad 3 tysiące procent.

Przed głosowaniem przemawiali m.in. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, oraz arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. - Ludzka egzystencja opiera się, jak przypomina papież Franciszek, na trzech ściśle powiązanych ze sobą relacjach: na relacji z Bogiem, z ludźmi i z ziemią. Te trzy relacje zostały zachwiane przez grzech - powiedział arcybiskup Skworc. - Człowiek, który „ma sobie czynić ziemię poddaną” (por. Rdz 1,28), może łatwo przekroczyć granice nakazu Bożego - dodał.

Metropolita katowicki cytował słowa Jana Pawła II, że człowiek ma być według zamysłu Stwórcy rozumnym i szlachetnym „panem” i „stróżem”, a nie bezwzględnym „eksploratorem” przyrody. Cytował też encyklikę „Laudato si” papieża Franciszka: „Każda wspólnota może wziąć z dóbr ziemi to, czego potrzebuje dla przeżycia, ale ma również obowiązek chronienia jej i zapewnienia, by nadal była ona płodna dla przyszłych pokoleń”.

Abcybiskup Wiktor Skworc podkreślił, że istnieją zaniedbania, a nawet grzechy ekologiczne. Dodał, że Kościół, wzywając człowieka do nawrócenia, będzie mówił także o nawróceniu ekologicznym. - Zapewniam wszystkich tu zebranych, że Kościół w województwie śląskim, pełniąc swoją misję, włączy się intensywnie w budowanie ekologicznej świadomości i poczucia odpowiedzialności za nasz wspólny dom - powiedział.

Na sali był obecny także ewangelicko-augsburski biskup Marian Niemiec. - Ważne, żeby ta uchwała nie pozostała na papierze, ale była realizowana. To jest nasza odpowiedzialność: Pan Bóg dał nam tę ziemię, żebyśmy ją strzegli i uprawiali, a nie niszczyli - powiedział nam.

W rozmowie z Gościem Katowickim abp Wiktor Skworc dodał, że Kościół będzie pracował na rzecz zwiększenia świadomości mieszkańców województwa, po to, żeby ta uchwała była rzeczywiście realizowana. Zapowiedział, że będzie zabiegał, żeby biskupi wszystkich diecezji, które znajdują się na terenie województwa śląskiego, we wspólnym słowie do wiernych poparli tę uchwałę. - Nawet najlepsze prawo nie wystarczy, jeśli nie będzie pracy nad świadomością - powiedział.