To historia medycyny ratującej życie

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 07.06.2017 19:18

Prezydent Andrzej Duda w Zabrzu: Wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom.

To historia medycyny ratującej życie Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wita gości Mira Fiutak/ Foto Gość

Prezydent RP odwiedził Śląskie Centrum Chorób Serca. Dzisiaj, 7 czerwca rozpoczęła się w Zabrzu międzynarodowa konferencja kardiologiczna. W tym roku odbywająca się w 30. rocznicę wprowadzenia optymalnego modelu leczenia zawału serca w zabrzańskim ośrodku, jako jednym z pierwszych w Europie. Później upowszechnionego w całym kraju.

- Jestem tutaj jako Prezydent Rzeczypospolitej, żeby państwu powiedzieć „dziękuję” w imieniu naszych rodaków - powiedział prezydent Andrzej Duda do zebranych w auli im. prof. Zbigniewa Religi.

W spotkaniu uczestniczyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz przedstawicie środowiska medycznego i naukowego.

- To jest święto polskiej kardiologii - zauważył prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - W imieniu pana profesora Religi, którego wśród nas już nie ma, dziękuję, że 30 lat temu dr Waldemar Wajszczuk, obecny z nami dzisiaj, pomagał nam zabrzańską i polską kardiologię rozwijać. W jej bogatym dorobku zawarta jest pana pasja, poświęcenie i życzliwość.

- Ta wielka historia polskiej kardiologii ratującej życie musi robić wrażenie. Widać, jak rozwijało się myślenie o tym, w jaki sposób robić to sprawniej i skuteczniej - powiedział prezydent Andrzej Duda. - To wielka historia państwa pracy, poświęcenia, ogromnego wysiłku intelektualnego. To też cena, którą niejednokrotnie trzeba było za to zapłacić, rodzinna, zdrowotna, życiowa. Jestem państwu za to ogromnie wdzięczny. Za to, że wyprowadziliście polską kardiologię w kilku elementach na absolutnie zachodnioeuropejski poziom. Jeżeli dzisiaj jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i wspólnoty Zachodu, to na pewno w wielu elementach państwo do tego swoim wysiłkiem doprowadziliście.

Prezydent podkreślił jednocześnie, że są obszary, w których trzeba zmian strukturalnych, systemowych. I tutaj musimy doganiać Europę. - To kwestia stworzenia odpowiednich warunków i programów. W tym zakresie to działalność wymagająca dużych pieniędzy, a nasze państwo cały czas jest państwem na dorobku. Można to porównać do organizmu ludzkiego. Żeby dobrze funkcjonował, muszą dobrze działać wszystkie jego organy - zauważył.

Podkreślił, że jednym z takich obszarów jest służba zdrowia, a zarządzanie systemem ochrony zdrowia w Polsce to zadanie bardzo trudne, wymagające czasu i stopniowych działań o charakterze innowacyjnym. Nowych procedur, lepszego sposobu wydawania pieniędzy i stworzenia takiego systemu, żeby z niego nie wyciekały. Wyraził równocześnie nadzieję, że pomoże w tym sekcja ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju przy urzędzie Prezydenta RP.

Na koniec zwrócił uwagę na edukację społeczeństwa w zakresie rozpoznawania zawału serca, wyrażając chęć wspierania podejmowanych działań profilaktycznych w tym obszarze.

To historia medycyny ratującej życie   Prezydent Andrzej Duda z uczestnikami spotkania w ŚCCS w Zabrzu Mira Fiutak/ Foto Gość Wprowadzony w 1987 roku w zabrzańskim ośrodku inwazyjny model leczenia zawału serca był przełomowym osiągnięciem, znacznie zmniejszającym śmiertelność pacjentów. W szpitalach spadła ona z 10-12 procent do 5 procent. Szacuje się, że dzięki temu w ciągu ostatnich 10 lat udało się w ten sposób uratować życie 40 tysiącom pacjentów.

Kolejnym krokiem jest skrócenie czasu upływającego od wystąpienia pierwszych objawów bólu zawałowego do zastosowania leczenia. Mówił o tym prof. Mariusz Gąsior, wskazując, że od pojawienia się pierwszych symptomów do kontaktu ze specjalistą mijają przeważnie ponad 142 minuty. Kolejne 45 na przewiezienie chorego do szpitala. Ciągle przed przybyciem fachowej pomocy umiera 25-30 procent chorych.

Zmianie tej tendencji ma służyć zainicjowana właśnie ogólnopolska kampania „Zawał serca - czas to życie”, którą honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Co roku w Polsce dochodzi do około 80 tysięcy zawałów. Dzięki wprowadzeniu inwazyjnego modelu leczenia zawału serca śmiertelność w szpitalach spadła 10-krotnie. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano 36 tysięcy operacji serca u dorosłych i dzieci.

XXIV Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna „Postępy w rozpoznaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń” potrwa do 9 czerwca. Swoją wiedzą dzielą się najlepsi specjaliści z doświadczeniem klinicznym i eksperci w tej dziedzinie.


Zobacz również: