Niniwa się nawróciła, te mury też mogą!

SZ

publikacja 01.07.2017 00:30

Jak wygląda Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku rok przed otwarciem?

Niniwa się nawróciła, te mury też mogą! - Nie ma być ekskluzywnie, ale prosto, solidnie i z gustem - mówi o. Tomasz Maniura OMI o remontowanym Oblackim Centrum Młodzieży "NINIWA" Szymon Zmarlicki /Foto Gość

O przejęciu przez oblatów zaniedbanego ośrodka wypoczynkowego "Silesiana" w Kokotku pisaliśmy już w tekście pt. "NINIWA Hotel". Teraz przyglądamy się, jak wygląda rok przed planowanym otwarciem.

Dotychczasową działalność Centrum Formacji "NINIWA" w Kokotku zastąpiło Oblackie Centrum Młodzieży "NINIWA", którego siedziba przeniosła się do... oddalonego zaledwie o kilkaset metrów popeerelowskiego ośrodka ośrodka szkoleniowo-rekreacyjnego, wybudowanego w latach 70. ubiegłego wieku nad jeziorem w środku lasu na osobiste polecenie Edwarda Gierka. Jednak czasy świetności hotel miał już dawno za sobą, a przez ostatnie lata funkcjonował bardzo słabo i przypominał bardziej opuszczony komunistyczny moloch niż urocze miejsce do rekreacji.

Niniwa się nawróciła, te mury też mogą!   Skoro to Kokotek i "NINIWA", przed budynkiem nie mogło zabraknąć stojaków na rowery Szymon Zmarlicki /Foto Gość Ale żeby wykorzystać potencjał, jaki skrywał w sobie dawny hotel, potrzeba było generalnego, kosztownego remontu. Co zrobili oblaci? Zakasali rękawy, wzięli się do pracy i... trzeba przyznać, że idą jak burza!

Dzięki ponad 200 tys. zł, jakie udało się do tej pory zebrać, w ciągu zaledwie kilku miesięcy zostały wyremontowane recepcja, kuchnia i - przede wszystkim - ogromna sala bankietowa, w której od początku maja działa restauracja "Oblacka Przystań". Aktualnie w trakcie przebudowy są sale konferencyjne oraz obejście i plaża, a na termomodernizację czeka część noclegowa.

- Nie chcemy iść w kierunku robienia tutaj ekskluzywnej restauracji czy hotelu, to ma jedynie służyć wsparciu całego przedsięwzięcia. Bo wizja jest taka, że w tym miejscu mamy formować ludzi w duchu ewangelizacyjnym - tłumaczy o. Tomasz Maniura OMI, oblacki duszpasterz młodzieży i gospodarz ośrodka. Dodaje, że tak jak Taizé kojarzy się wszystkim z ekumenizmem, tak Kokotek ma być kojarzony właśnie z ewangelizacją.

Niniwa się nawróciła, te mury też mogą!   Mazury? Nie, taki widok rozciąga się z panoramicznych okien "Oblackiej Przystani"! Szymon Zmarlicki /Foto Gość - To taki chichot historii, bo budynek powstał w zupełnie innym celu, a teraz to miejsce chrześcijańskiej formacji młodzieży, czyli całkowicie odmiennej moralności i filozofii życia. Jeśli można mówić o nawróceniu murów, to te się nawróciły. Tak, jak starotestamentalna Niniwa była grzeszna i bezbożna, a potem się nawróciła, tak to miejsce było komunistyczne, a dzisiaj jest chrześcijańskie - mówi o. Maniura.

Uroczyste otwarcie Oblackiego Centrum Młodzieży "NINIWA" planowane jest na 1 lipca 2018 roku, w 10. rocznicę działalności oblatów w Kokotku. Jak przekonuje o. Tomasz, jeżeli do końca wakacji obiekt otrzyma dofinansowania i dotacje, o jakie się stara, termin ten jest zupełnie realny.


  • Więcej o historii i remoncie Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego". Zobacz też GALERIĘ ZDJĘĆ!