Zabytki Tarnowskich Gór na liście UNESCO

kc /PAP

publikacja 09.07.2017 15:02

Decyzja zapadła podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Jest to 15. polski obiekt na liście.

Zabytki Tarnowskich Gór na liście UNESCO Podziemia zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach Roman Konzal

Zabytki Tarnowskich Gór i okolic zostały wpisane dziś na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był to jedyny obiekt przemysłowy wśród 33 wniosków o wpis.

We wniosku jego autorzy wymieniali 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni dziś turyści przepływają łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób. Sztolnia została udostępniona turystom w 1957 roku.

Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 roku. Trasa liczy prawie 2 km i przebiega 40 m pod ziemią.

Sztolnia i kopalnia od lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

O wydarzeniu można przeczytać także:

Tarnowskie Góry perłą listy UNESCO

Tarnogórzanie świętują wpis na listę UNESCO