Rychwałd gotowy na pocałunek

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 19.07.2017 10:15

To będzie druga bazylika góralska i trzecia franciszkańska.

Rychwałd gotowy na pocałunek Franciszkanie czekają na pątników z całej Żywiecczyzny. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Dekret o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi w Rychwałdzie podpisał 25 marca kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów Świętych. Ten pochodzący z Gwinei, siedemdziesięciodwuletni biskup, osobiście przyjedzie do sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej, by w niedzielę 23 lipca o godz. 11:00 przewodniczyć Mszy św., podczas której jego decyzja zostanie oficjalnie ogłoszona i upamiętniona tablicą, wmurowaną przy głównym wejściu do kościoła. Uroczystość transmitować będzie Telewizja Polonia.
- Żywię przekonanie, że nadanie tytułu bazyliki, to jakby pocałunek Kościoła, złożony na obliczy Matki Bożej, czczonej od wieków w naszym sanktuarium - mówi kustosz o. Bogdan Kocańda i dodaje, że Rychwałd będzie drugą, po Ludźmierzu, bazyliką góralską i trzecią (po Krakowie i Niepokalanowie), nad którą opiekę sprawują ojcowie Franciszkanie.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Podczas starań o tytuł bazyliki przygotowano księgę opisującą życie sanktuarium. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W niedzielę 23 lipca już od 10:00 przybywających do Rychwałdu pielgrzymów witać będzie góralska kapela Fundacji Braci Golców, kształcąca umuzykalnione dzieci z Żywiecczyzny. Msza św. zostanie odprawiona na ołtarzu polowym. Kardynał i towarzyszący mu biskupi oraz prezbiterzy wejdą na miejsce sprawowania liturgii w uroczystej procesji, która najpierw przejdzie z zakrystii przez środek kościoła a następnie wzdłuż placu przykościelnego, na którym przygotowano miejsca dla uczestników modlitwy.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Pielgrzymki, czuwania, nabożeństwa: sanktuarium żyje wiarą parafian i pątników. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ogłoszenie rychwałdzkiego kościoła bazyliką mniejszą nastąpi zaraz na początku Mszy św. Zaś po jej zakończeniu, kiedy procesja liturgiczna będzie wracać do kościoła i zakrystii, kard. Sarah odsłoni pamiątkową tablicę, informującą o tytule bazyliki. Dla wszystkich uczestników Mszy św. przygotowano okolicznościowe modlitewniki, które umożliwią zrozumienie i włączenie się w sprawowaną w języku łacińskim liturgię.
Dopełnieniem liturgii będzie odsłonięcie pomnika św. Franciszka z Asyżu. Pomnik ustawiono na terenie klasztoru, przy wejściu do bazyliki.
- Będzie on upamiętniał pięćdziesięciolecie koronacji obrazu Pani Rychwałdzkiej (2015), siedemdziesięciolecie posługi franciszkanów w Rychwałdzie (2016) oraz obecną uroczystość nadania tytułu bazyliki mniejszej - wyjaśnia kustosz sanktuarium o. Bogdan Kocańda.

Dla uczestników uroczystości przygotowano okolicznościowe znaczki i karty pocztowe, przewodniki po sanktuarium oraz obrazki Matki Bożej Rychwałdzkiej. Wieczorem, o godz. 20:00, w kościele odbędzie się koncert Trio Appassionata, w którym będzie można usłyszeń utwory z różnych zakątków świata.

O nadaniu tytułu bazyliki kościołowi w Rychwałdzie pisaliśmy TUTAJ.

Galerię zdjęć z Rychwałdu można obejrzeć TUTUAJ.

Starania o tytuł bazyliki dla naszego kościoła rozpoczęto w 2015 r., zaraz po zakończeniu obchodów 50. rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej. Po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji inicjatywa została zaakceptowana na forum Konferencji Episkopatu Polski. 6 czerwca ubiegłego roku bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów Świętych.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Obraz Pani Ziemi Żywieckiej w głównym ołtarzu. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Sanktuarium tętni życiem. Pielgrzymują tutaj członkowie ruchów i wspólnot religijnych, parafie, samorządowcy, żołnierze, kierowcy, motocykliści oraz przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodów. Szczególną popularnością cieszą się odprawiane od maja do października 13. dnia każdego miesiąca czuwania fatimskie. U boku sanktuarium działa franciszkański dom formacji i edukacji.

Rychwałd to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI w. wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII w. zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 r. pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Matka Boska Rychwałdzka ukazuje Kościołowi swojego Syna. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Obraz rychwałdzki, namalowany w XV w. w manierze bizantyjskiej, ukazuje Maryję wskazującą na Jezusa, którego trzyma na lewym ręku. Dzieciątko lewą rękę wspiera na księdze, zaś prawą unosi w geście błogosławieństwa. Do rychwałdzkiego, drewnianego wówczas, kościoła obraz podarowała w 1644 r. właścicielka dóbr ślemieńskich Katarzyna Komorowska. Kult obrazu rozwijał się tak dynamicznie, że wkrótce drewniany kościółek przeniesiono do sąsiednich Gilowic, zastępując go większą, murowaną, istniejącą do dziś świątynią.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Kościół w Rychwałdzie pochodzi z XVIII w. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Tytuł bazyliki Ojciec Święty przyznaje świątyniom wyjątkowym ze względu na znaczenie duszpasterskie lub walory historyczne i architektoniczne. Istnieje siedem bazylik większych: św. Jana, św. Piotra, św. Pawła, Matki Bożej Większej oraz św. Wawrzyńca w Rzymie oraz św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Liczba bazylik mniejszych na całym świecie sięga dwóch tysięcy. W Polsce to miano nosiło dotąd 140 świątyń. Kościół w Rychwałdzie jest 141. bazyliką w kraju. Poprzednio tytuł ten uzyskał kościół św. Józefa w Poznaniu (w listopadzie ubiegłego roku). Jako pierwszy na ziemiach polskich tytuł bazyliki otrzymał w 1901 r. kościół Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Papież Jan Paweł II ustanowił 57 bazylik w Polsce, Benedykt XVI - 28, papież Franciszek - 12. Najwięcej kościołów z tytułem bazyliki ma archidiecezja krakowska - 14. Po 8 bazylik mają diecezje tarnowska i warmińska, po 6 - katowicka, przemyska i poznańska.