Zakochani w Cieszynie - od Kamczatki po Patagonię

Urszula Rogólska

publikacja 02.08.2017 15:33

Za oknem upalne lato, a oni właśnie rozpoczęli miesiąc intensywnej nauki. Do Cieszyna, na zajęcia Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej, przyjechało 166 osób z 36 krajów całego świata.

Różny stopień znajmości języka polskiego - ale jednakowa pasja! Różny stopień znajmości języka polskiego - ale jednakowa pasja!
Urszula Rogólska /Foto Gość

Są w różnym wieku - jedni niedawno skończyli 18 lat, inni to już ludzie dojrzali. Na co dzień mieszkają niemal na wszystkich kontynentach - od Kamczatki po Patagonię. Jedni przyjechali, korzystając z edukacyjnych programów międzyuczelnianych, rządowych, inni zgłosili się sami - najliczniej z Rosji (22 osoby), Chin i Ukrainy (po 19). Są wśród nich poloniści, slawiści, osoby, które były już w Polsce nieraz, a także goście, dla których to pierwszy kontakt z naszym krajem. Wszystkich łączy pasja nauki języka polskiego, a także miłość do naszej kultury i literatury.

Na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, we wtorek 1 sierpnia 2017 r. zainaugurowano miesięczne zajęcia Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Bierze w nich udział 166 osób z 36 krajów całego świata. Są wśród nich mieszkańcy: Argentyny - 4 osoby, Austrii - 1, Białorusi - 1, Brazylii - 10, Bułgarii - 2, Chin - 19, Chorwacji - 5, Czech - 1, Francji - 5, Cypru - 1, Gruzji - 5, Hiszpanii - 4, Hongkongu - 1, Indonezji - 1, Rumunii - 1, Japonii - 5, Kanady - 1, Kazachstanu - 5, Korei Płd. - 3 , Macedonii - 5, Maroka - 2, Mołdawii - 3, Niemiec - 6, Paragwaju - 1, Polski - 1, Rosji - 22, Serbii - 2, Słowacji - 3, Słowenii - 1, Szkocji - 1, Tajwanu - 6, Turkmenistanu - 1, Ukrainy - 19, Węgier - 6, Anglii - 1 i Włoch - 1.

Prof. Jolanta Tambor (z lewej) i goście uczestniczący w inauguracji letniej szkoły   Prof. Jolanta Tambor (z lewej) i goście uczestniczący w inauguracji letniej szkoły
Urszula Rogólska /Foto Gość

Swój pobyt w szkole rozpoczęli od pisemnego i ustnego językowego testu kwalifikacyjnego, a następnie uczestniczyli w uroczystej inauguracji, prowadzonej przez prof. Jolantę Tambor - dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Wśród oficjalnych gości znaleźli się przedstawiciele władz uczelni - z prorektorem ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr. hab. Tomaszem Pietrzykowskim, a także władz samorządowych województwa - z wicewojewodą Janem Chrząszczem, starostwa powiatowego w Cieszynie - z wicestarostą Marią Cieślar i miasta Cieszyn - z wiceburmistrzem Aleksandrem Cierniakiem.

- Liczę na to, że to, co przeżyjecie, co zobaczycie, zachęci was do tego, żeby w przyszłości to zainteresowanie Polską, kulturą polską i językiem polskim kontynuować i rozwijać - mówił studentom dr hab. Tomasz Pietrzykowski.

Uniwersytet Śląski w Cieszynie gości ponad 160 pasjonatów języka polskiego z całego świata   Uniwersytet Śląski w Cieszynie gości ponad 160 pasjonatów języka polskiego z całego świata
Urszula Rogólska /Foto Gość

Z kolei wicewojewoda Jan Chrząszcz życzył, by ten miesiąc w Cieszynie był zarówno czasem nauki, jak i wyjątkowej przygody. Dodał także: - Jesteście Państwo prawdziwymi pasjonatami Polski. Pokazujecie, że historia, literatura i sztuka mają ogromną, ponadczasową wartość.

Wiceburmistrz Aleksander Cierniak nie krył uznania dla organizatorów letniej szkoły: - Ta inicjatywa nieustannie mnie zachwyca, bo jest przejawem promocji naszej kultury i naszego miasta. Dziękuję, że dajecie nam Państwo szansę pokazania, jak wielki jest potencjał Cieszyna - mówił wiceburmistrz, przypominając słuchaczom, iż inauguracja ma miejsce w dniu 73. rocznicy powstania warszawskiego. - To część kultury i dziedzictwa polskiego, które będziecie Państwo poznawać.

Prof. Jolanta Tambor krótko przypomniała historię letniej szkoły, która zaczęła się od… listu niemieckiego małżeństwa, skierowanego w 1990 r. do ówczesnego dziekana wydziału polonistyki, prof. Tadeusza Sławka. Autorzy listu pytali, czy w ramach Uniwersytetu Śląskiego działa letnia szkoła języka polskiego. Wówczas jeszcze jej nie było. Pracownicy wydziału usłyszeli: "To ją zróbcie". I "zrobili"! W pierwszym kursie wzięły udział 32 osoby. A szkoła zaczęła działać przez cały rok. Do dziś uczyło się w niej 11 tys. studentów - 25 procent tej liczby to uczestnicy letnich edycji szkoły.

Na zakończenie uroczystości rozpoczęcia zajęć 27. Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej wykład inauguracyjny: "Conradowska próba moralności, czyli jak myśleć Europę", wygłosił właśnie prof. Tadeusz Sławek.

Prezentacja studentów z poszczególnych krajów   Prezentacja studentów z poszczególnych krajów
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po inauguracji studenci rozpoczęli naukę. Kolejne dni, aż do 28 sierpnia, wypełnią im: kurs języka polskiego, seminarium "Wiedza o Polsce", program kulturalny, wycieczki i rekreacja. Kurs językowy obejmuje intensywną naukę języka, konsultacje oraz gry i zabawy językowe. Studenci wezmą udział także w konkursie językowym: "Sprawdzian z polskiego", który wyłoni Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

Z kolei seminarium "Wiedza o Polsce" to seria popołudniowych wykładów i konwersatoriów, którym towarzyszą dwa programy - jeden dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę, historię i czasy współczesne Polski, oraz uczestników, którzy nie są studentami slawistyki lub polonistyki, a drugi właśnie dla studentów tych kierunków i osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego.

W ramach programu kulturalnego studenci będą mogli obejrzeć filmy na dużym ekranie (m.in. "Jurek" - o Jerzym Kukuczce, "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", maraton filmów Andrzeja Wajdy, "Jesteś Bogiem", "Ostatnia rodzina", "Lista Schindlera"). Przygotowano także spotkania muzyczne i koncerty (polska muzyka dawna, klasyczna, ludowa, tańce polskie, współczesna polska muzyka młodzieżowa).

Program turystyczny obejmuje zwiedzanie Cieszyna oraz wycieczki do Oświęcimia, Tarnowskich Gór, Koszęcina, Pszczyny, w Beskidy, do Krakowa i w Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Mieszkańcy Cieszyna i wszyscy turyści będą mieli również wyjątkową okazję, żeby poznać tegorocznych słuchaczy szkoły podczas Wieczoru Narodów. Zaplanowano go 15 sierpnia od 14.30 na cieszyńskim Rynku.

Uczniowie letniej szkoły podczas inauguracji w Cieszynie   Uczniowie letniej szkoły podczas inauguracji w Cieszynie
Urszula Rogólska /Foto Gość