Korony dla Maryi

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 24.09.2017 18:46

W Toszku odbyła się ponowna koronacja obrazu Matki Bożej Toszeckiej, który został poddany konserwacji.

Korony dla Maryi Bp Jan Wieczorek przewodniczył modlitwie i rekoronował obraz Mira Fiutak /Foto Gość

Uroczystość w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która odbyła się w niedzielę 24 września, poprzedziło truduum modlitewne i koncert „Caritas Christi urget nos”, na który złożyły się kompozycje Aleksandry Garbal.

- To ważny moment dla naszych serc, naszych rodzin, ale także dla naszej historii. Dziękuję wam wszystkim, którzy zgromadziliście się tutaj, aby spojrzeć Matce Bożej w twarz i opowiedzieć Jej o swoim życiu. Obyśmy czynili tak jak najczęściej - powiedział ks. Sebastian Bensz, proboszcz parafii w Toszku. Wspomniał też dwóch swoich poprzedników - ks. Mariana Piotrowskiego, który był inicjatorem kultu Matki Bożej Toszeckiej i ks. Grzegorza Kadziocha, który zainicjował nowennę ku Jej czci, która odprawiana jest w środy o godzinie 17.30.

Korony dla Maryi   Procesja rozpoczynająca uroczystą Mszę świętą Mira Fiutak /Foto Gość Bp Jan Wieczorek przewodniczył Eucharystii i rekoronował obraz. - Co oznaczało przed laty nałożenie tych koron? - pytał w homilii. - Jeśli nakłada się je na obraz Maryi, która przytula do siebie Jezusa, to najpierw nakłada się korony Jemu, potem Jej. A to oznacza zorientowanie całego swojego życia na Chrystusa. Wpatrując się w ten obraz możemy zobaczyć, co to znaczy w życiu mieć Jezusa blisko siebie. Ufać Bogu jak Maryja, kiedy wypowiedziała swoje „fiat”, nie wiedząc, co ją czeka. Z tego obrazu przemawia do nas cała przeszłość, zaufanie ludu Bożego do Maryi i jego stróżowanie przy niej - powiedział bp Wieczorek.

Konserwację XVII-wiecznego obrazu przeprowadziły Grażyna Szczerbińska i Julia Szczerbińska z Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu. Tam również odrestaurowany został cały boczny ołtarz.

Korony dla Maryi   Obraz Matki Bożej Toszeckiej ponownie w koronach Mira Fiutak /Foto Gość Obraz Matki Bożej Toszeckiej jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, z początku XVI wieku. Kult Maryi czczonej w tym wizerunku bardzo się rozwinął, największe sanktuarium znajduje się w Pasawie, a oryginał obrazu przechowywany jest w katedrze św. Jakuba w Insbrucku.

- To piękne przedstawienie Najświętszej Maryi Panny jako czułej i kochającej Matki, która przytula do policzka Dzieciątko - mówi o obrazie Anna Szadkowska, diecezjalny konserwator zabytków. Obraz Matki Bożej Toszeckiej został namalowany w 1682 roku, a już dwa lata później - jak wynika z zachowanych relacji - przybywały do niego pielgrzymki z carskiej Rosji oraz Pragi i Ołomuńca. Początkowo znajdował się w ołtarzu głównym, potem został przeniesiony do jednego z bocznych.

Z okazji uroczystości rekoronacji nauki w parafii głosił ks. Sylwester Pruski z Opola, który zachęcał do powierzenia swojego życia Maryi. Można było też kupić książkę przybliżającą historię obrazu Matki Bożej Toszeckiej, dedykowaną tragicznie zmarłemu proboszczowi ks. Marianowi Piotrowskiemu, oraz płytę z muzyką organową nagraną w toszeckim kościele.