Hospicjum św. Kamila z nagrodą Prezydenta RP!

Urszula Rogólska

publikacja 09.11.2017 22:46

Wolontariusze bielskiego stowarzyszenia z lek. med. Anną Byrczek na czele, zostali dziś w Warszawie uhonorowani nagrodą prezydenta Andrzeja Dudy - "Dla Dobra Wspólnego".

Wolontariusze Hospicjum św. Kamila z nagrodą "Dla Dobra Wspólnego" Wolontariusze Hospicjum św. Kamila z nagrodą "Dla Dobra Wspólnego"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Bielskie domowe Hospicjum św. Kamila, a także lubelski wychowawca młodzieży Jacek Robert Bury i Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w Katowicach, zostali laureatami drugiej edycji nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego". Andrzej Duda wręczył nagrody dziś w Pałacu Prezydenckim.

Wyróżniona wspólnota hospicyjna z Bielska-Białej, której inicjatorką i szefową od 25 lat jest lek. med. Anna Byrczek, otrzymała nagrodę w kategorii "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt", Jacek Robert Bury - w kategorii "Człowiek - lider" , a stowarzyszenie SPES - "Instytucja - organizacja".

Wyróżnienie jest promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

Na gali Nagrody "Dla Dobra Wspólnego"   Na gali Nagrody "Dla Dobra Wspólnego"
Hospicjum św. Kamila

- Wyróżnienie nas bardzo cieszy - mówi doktor Anna Byrczek. - To przede wszystkim zauważenie problemów ciężko chorych i umierających, podkreślenie godności ludzi cierpiących, ale i zauważenie, docenienie mrówczej pracy wolontariuszy w domach chorych, którą zauważają na co dzień głównie ich najbliżsi. Tego, co robimy raczej się nie nagłaśnia...

Już sama nominacja stała się wielką radością dla wolontariuszy. Do Warszawy wyruszyli w gronie 26 osób. - Po uroczystej gali mieliśmy okazję spotkać się osobiście także z Parą Prezydencką. Pani Prezydentowa otrzymała od nas... piernikowego "Reksia". To taka nasza "maskotka", wykonywana przez jedną z wolontariuszek - uśmiecha się A. Byrczek.

Duszpasterze związani z hospicjum - ks. Grzegorz Jabłonka SDS i ks. Andrzej Pacholik SDS   Duszpasterze związani z hospicjum - ks. Grzegorz Jabłonka SDS i ks. Andrzej Pacholik SDS
Hospicjum św. Kamila

- Chciałbym, żeby było takie poczucie, że każda z tych działalności reprezentowana przez podmioty, które wzięły udział w tej edycji, tak jak i w poprzedniej zresztą, Nagrody "Dla Dobra Wspólnego", jest niezwykle ważna. Nie tylko dla mnie jako prezydenta, nie tylko dla kapituły, która tej oceny bardzo trudnej musiała dokonać. Ale ona jest ważna dla tego dzieła, któremu służy ta nagroda - pokreślenia wagi tego rodzaju działalności, działalności prospołecznej, działalności proobywatelskiej, działalności propaństwowej, dla Rzeczypospolitej, dla budowania sprawiedliwego państwa, dla budowania czegoś, co moglibyśmy nazwać dobrą Polską, nowoczesną Polską - mówił podczas gali prezydent Andrzej Duda. - Na pewno państwo, które dostrzega każdego swojego obywatela, także tego z problemami, jest nowoczesnym państwem. Tym, dzisiaj z całą pewnością możemy mówić, charakteryzuje się nowoczesne państwo to państwo, które nikogo nie zostawia, zwłaszcza nie zostawia go wtedy, gdy jest on w trudnej sytuacji, czy to przejściowo czy to z uwagi na jakieś wydarzenia życiowe, które pchnęły go w taką sferę, z której trudno jest się wydobyć.

To już druga ogólnopolska nagroda dla Hospicjum św. Kamila. W październiku Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która od 17 lat wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, ale i przyznaje Nagrody Totus Tuus, uhonorowała bielskich wolontariuszy nominacją do tej nagrody w kategorii "Promocja godności człowieka".

Wolontariusze Hospicjum św. Kamila z nominacją do nagrody Totus Tuus   Wolontariusze Hospicjum św. Kamila z nominacją do nagrody Totus Tuus
Urszula Rogólska /Foto Gość

Wolontariusze hospicjum mają liczne grono przyjaciół, wspierających ich działalność. Wśród nich są uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej. Wystąpią z koncertem charytatywnym dla hospicjum 11 listopada o 19.00 w kościele w Aleksandrowicach.

Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej to wspólnota tworzona przez wolontariuszy różnych zawodów, działająca od 1992 r.. Obejmuje opieką chorych  w zaawansowanym okresie choroby nowotworowej na terenie Bielska-Białej i okolic. Zespół hospicjum to obecnie 75 wolontariuszy, w tym 10 lekarzy, 9 pielęgniarek, a także: psycholog, farmaceuta, fizjoterapeuta, poza tym wolontariusze niemedyczni, profesjonalnie przygotowani do tej posługi.

Duchową opiekę nad chorymi i ich rodzinami, a także nad zespołem hospicyjnym sprawuje trzech kapelanów: ks. Edward Lasek SDS, ks. Waldemar Pszeniczny SDS i ks. Andrzej Pacholik SDS.

Do chwili obecnej objęto opieką ponad 4000 chorych. Równocześnie w opiece przebywa przeciętnie ok. 50-60 chorych. W każdym miesiącu obejmowanych opieką  jest 10-15 nowych chorych, kilkunastu do 20 - umiera.

Rodziny hospicyjne i osoby pogrążone w żałobie, hospicjum zaprasza do uczestniczenia w grupie wsparcia, na spotkania modlitewne i inne, co owocuje czasami pozyskaniem nowych wolontariuszy lub członków Hospicyjnego Ruchu Modlitewnego.