Jaki był ten rok?

Joanna Juroszek, Przemysław Kucharczak

publikacja 30.12.2017 17:06

Co zostanie po 2017? Oto subiektywny wykaz 17 najważniejszych w regionie wydarzeń minionego roku, przygotowany przez "Gościa Katowickiego".

Jaki był ten rok?   Kardynał August Hlond wysiada z samochodu w Katowicach, witany przez ks. Rudolfa Adamczyka ZE ZBIOROW ARCHIWUM KURII METROPOLITALNEJ W KATOWICACH. Fotoreprodukcja: HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Rzym, 9 marca. Watykańska Komisja Teologiczna Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię na temat positio pierwszego biskupa diecezji katowickiej, późniejszego prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda. Do beatyfikacji brakuje jeszcze dekretu o heroiczności cnót tego sługi Bożego, podpisu papieża i cudu.

Kolejne wydarzenia - na następnych stronach.

Jaki był ten rok?   Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach Henryk Przondziono /Foto Gość

Katowice, 26 marca. Ewangelizacja - taki kierunek archidiecezji katowickiej oraz diecezjom: gliwickiej i opolskiej wyznaczyli biskupi dziękujący Bogu za ćwierć wieku kościelnej metropolii górnośląskiej. - Nade wszystko musimy ewangelizować, nie dzielić, a łączyć. (…) Terenem misyjnym jest nasza metropolia, mieszkający tutaj ludzie, chrześcijanie i niechrześcijanie - wyjaśniał abp Wiktor Skworc w archikatedrze Chrystusa Króla.

Szef państwa prosił władze województwa, by pamiętały także o miastach, które nie wejdą w skład metropolii.   Szef państwa prosił władze województwa, by pamiętały także o miastach, które nie wejdą w skład metropolii.
Joanna Juroszek /Foto Gość

Katowice, 4 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca, a jej funkcjonowanie rozpoczyna się 1 stycznia 2018 roku. Przewodniczącym zarządu metropolii został Kazimierza Karolczak, który wcześniej był politykiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jaki był ten rok?   13.05.2017 - Katowice. Dokładnie w 100. rocznicę objawień Maryi w Fatimie 18 diakonów WŚSD w Katowicach otrzymało święcenia prezbiteratu. Roman Koszowski /Foto Gość

Katowice, 13 maja. Dokładnie w 100. rocznicę objawień Maryi w Fatimie 18 diakonów śląskiego seminarium z rąk abp. Wiktora Skworca otrzymało święcenia kapłańskie. Opiekunką tego rocznika była właśnie Matka Boża z Fatimy. - Kapłan, który nie ukazuje swoim życiem Boga, nie jest podobny do Jezusa, nie poprowadzi ludzi do zbawienia - mówił przyszłym neoprezbiterom metropolita katowicki.

Świadectwa neoprezbiterów w tekście: Bóg zszedł z kosmosu i jest obok!

Galeria zdjęć ze święceń: tutaj.

Jaki był ten rok?   Abp Wiktor Skworc ze specjalnym wydaniem "Gościa" dla mężczyzn Henryk Przondziono /Foto Gość

Piekary Śląskie, 28 maja. W pielgrzymce mężczyzn wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Dostał wielkie brawa - co na piekarskim wzgórzu wcale nie jest normą, nawet wobec polityków z prawej strony sceny politycznej.

Od kilkudziesięciu lat normą jest za to, że biskupi katowiccy mówią w Piekarach o sprawach społecznych, i to nieraz stanowczo. Abp Wiktor Skworc w taki właśnie sposób mówił o konieczności ograniczenia w Polsce handlu w niedziele. - Musimy się bronić przed bezmyślnym trwaniem w kieracie pracy i konsumpcji, z agresywną reklamą w tle! - powiedział. I ostrzegł, że przykazania Bożego: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!” nie wolno lekceważyć, jeśli chcemy się ostać jako rodziny, społeczeństwo i państwo.

Arcybiskup mówił też o ekologii i prosił mężczyzn o trwanie w trzeźwości. Homilię wygłosił arcybiskup wrocławski Józef Kupny.

Więcej: tutaj.

Jaki był ten rok?  

Piekary Śląskie, 20 sierpnia. Tego deszczu nie da się zapomnieć... A jednak kobiety znów tłumnie zjawiły się na swojej pielgrzymce do Matki Bożej Piekarskiej. Niektóre nawet w ulewie jechały po 70 km na rowerach! Homilię wygłosił do nich kardynał Stanisław Ryłko.

Abp Wiktor Skworc mówił o wychowaniu dzieci w wierze i o radzeniu sobie z nowymi zagrożeniami dla młodego pokolenia - w tym wirtualnymi. Powiedział również, że rodzina potrzebuje też czasu dla siebie. I stanowczo zaapelował do rządzących, żeby przestali zwlekać i ograniczyli niedzielny handel.

Relacja z pielgrzymki: Lekcja od mamy.

Homilia abp. Wiktora Skworca: tutaj. Pod nią znajdziesz także galerie zdjęć.

Jaki był ten rok?   Nowy Stadion Śląski Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Chorzów, 1 października. W końcu po 8 latach przerwy zmodernizowany Stadion Śląski wrócił do gry. Stadion, zwany też kotłem czarownic, jest w górnośląskich żółto-niebieskich barwach. Obiekt, który pomieści 54 tys. widzów, ma służyć także lekkoatletyce.

Jaki był ten rok?   Domagający się prawa do zabijania dzieci uczestnicy "Czarnego Wtorku" - rynek w Katowicach, 3 października 2017 r. o 17.00 Przemysław Kucharczak /Foto Gość Katowice, 3 października. Zaledwie kilkadziesiąt osób przyszło na "czarny protest" na katowickim rynku, by domagać się prawa do zabijania dzieci przed narodzeniem. Dla środowisk feministycznych to klęska. Zwłaszcza, że rok wcześniej "czarne protesty" przyciągnęły na Śląsku tysiące kobiet. W Katowicach czarny tłum sprofanował wtedy krzyż. Inna rzecz, że wielu uczestników protestów z 2016 roku było przez feministki wprowadzanych w błąd fałszywymi informacjami, że projekt obrony życia przewiduje karę więzienia za... poronienie.

Teraz obrońcy życia złożyli inny projekt, tylko częściowo chroniący życie. Tym razem feministki nie zmobilizowały już innych kobiet do protestu. W tej sytuacji szanse, że nowy projekt pro-life zostanie przyjęty, rosną.

Rachityczny katowicki "czarny protest" 3 października 2017 r. dobił czarnoskóry i niepełnosprawny gość z Krakowa, Bawer Aondo-Akaa. Podjechał do pikiety na swoim wózku inwalidzkim. Skonsternowani niecodziennym widokiem organizatorzy przekazali mu mikrofon, a on wypalił: "Nie chciałbym państwu jakby zabierać wydarzenia, ale uważam, że nie powinno być czegoś takiego jak aborcja, czyli mordowanie dzieci nienarodzonych" . I dodał, że każdy powinien mieć prawo, żeby się urodzić. Kilkoro uczestników "czarnego wtorku" po tych słowach klaskało.

Więcej w tekście: Załamka.

Jaki był ten rok?   Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz z UŚ (z lewej) w czasie dyskusji na temat nowego wydania "Wieży spadochronowej" Kazimierza Gołby Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Katowice, 8 października. Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, literaturoznawca z UŚ, otrzymała nagrodę arcybiskupa katowickiego "Lux ex Silesia" - czyli "Światło ze Śląska".

Więcej w tekście: Lux dla harcerki.

▲	Najwyższe odznaczenie państwowe wręczył laureatowi prezydent RP Andrzej Duda.   ▲ Najwyższe odznaczenie państwowe wręczył laureatowi prezydent RP Andrzej Duda.
Krzysztof Sitkowski /kprp

Warszawa, 11 listopada. zasłużony kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności: ks. prał. Bernard Czernecki z Jastrzębia-Zdroju z rąk prezydenta Polski otrzymał Order Orła Białego. Najwyższe państwowe odznaczenia tego dnia dostał też inny Ślązak - znakomity aktor Franciszek Pieczka.

▲	Projekt autorstwa architekta Michała Dąbka z Krakowa i rzeźbiarza Jana Kuki z Katowic.   ▲ Projekt autorstwa architekta Michała Dąbka z Krakowa i rzeźbiarza Jana Kuki z Katowic.
WIZUALIZACJA Urząd Miasta Katowice

Katowice, 10 listopada. Ślązacy wywiezieni w 1945 r. przez Sowietów na Wschód będą mieli pomnik w Katowicach. I to w eksponowanym miejscu - blisko nowego Muzeum Śląskiego, na skarpie między Aleją Roździeńskiego, którą mkną tysiące samochodów, a spokojnym Parkiem Boguckim.

10 listopada jury wybrało projekt tego pomnika. Jego autorami są architekt Michał Dąbek z Krakowa i rzeźbiarz Jana Kuka z Katowic. Elementem zwycięskiego projektu jest zrujnowany śląski dom, który jednocześnie przypomina... grób. Można do niego wejść - jak do grobu Agamemnona.

Sowieci wywieźli na Wschód gigantyczną liczbę ok. 45 tys. Ślązaków. Około połowa z nich zmarła tam w skutek niewolniczej pracy, niedożywienia i fatalnych warunków sanitarnych.

Więcej wizualizacji pomnika oraz dwa inne wyróżnione projekty: tutaj.

Jaki był ten rok?   Elektrownia Rybnik Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Rybnik, 13 listopada. Ogromna Elektrownia Rybnik wróciła w polskie ręce. Od francuskiego koncernu EDF kupił ją największy w Polsce koncern energetyczny PGE.

Więcej: tutaj.

Jaki był ten rok?   Spotkanie odbywa się w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ks. Rafał Skitek /Foto Gość

Katowice, 15-18 listopada. Po raz pierwszy w historii Focolare ekumeniczny zjazd biskupów świata związanych z ruchem odbył się w Polsce. Do Katowic przyjechało 35 biskupów z 21 Kościołów i 17 krajów. Wspólnie modlili się o jedność wyznawców Chrystusa. Spotkaniu przewodził kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij, metropolita Bangkoku.

Zobacz też: Dlaczego biskupi świata przyjechali do Katowic?

Ks. prał. Andrzej Iwanecki z rodzicami Anną i Wilhelmem (zm. w 2016 r.)   Ks. prał. Andrzej Iwanecki z rodzicami Anną i Wilhelmem (zm. w 2016 r.)
Archiwum rodzinne

Gliwice, 18 listopada. Kapłan pochodzący z naszej archidiecezji, z Siemianowic Śląskich, został nominowany biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej. To związany z Ruchem Światło-Życie ks. Andrzej Iwanecki.

- To miłe, że ktoś nas potrzebuje, a jeszcze milsze, że tym kimś jest Pan Jezus - mówił w dniu ogłoszenia papieskiej nominacji. Jego święcenia odbędą się 7 stycznia 2018 r. o 12.30 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Biskup nominat na swoje zawołanie wybrał słowa: „Jezus jest Panem”.

Jaki był ten rok?   Ogrody i gmach kurii w Katowicach, a za nimi - kopuła katedry Chrystusa Króla Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Warszawa, 23 listopada. Prezydent Polski Andrzej Duda ustanowił katedrę Chrystusa Króla razem z budynkiem katowickiej kurii oraz jej ogrodami Pomnikiem Historii. Jednym z pięciu zabytków woj. śląskiego noszących ten tytuł jest gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach. Decyzją prezydenta to właśnie strefa tego pomnika została poszerzona o archikatedrę i przylegające do niej budynki.

Więcej w tekście: Katedra pomnikiem historii.

Zdjęcia katedry, ogrodu i witraża Stanisława Wyspiańskiego w kaplicy kurialnej - tutaj.

Jaki był ten rok?   Dariusz Latos przyjmuje odznaczenie z rąk abp. Wiktora Skworca Henryk Przondziono /Foto Gość

Katowice, 26 listopada. Najwyższy papieski order, jaki może otrzymać człowiek świecki - rzadko przyznawany Order Świętego Grzegorza - odebrał z rąk abp. Wiktora Skworca Ślązak Dariusz Latos.

Więcej o nim - tutaj.

Fragment listu ks. Machy do rodziny.   Fragment listu ks. Machy do rodziny.
Materiały procesu beatyfikacyjnego

Rzym, 11 grudnia, abp Wiktor Skworc na ręce kard. Angelo Amato, przewodniczącego Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przekazał positio w sprawie męczeńskiej śmierci ks. Jana Machy. To kolejny krok na drodze ku beatyfikacji naszego śląskiego kandydata na ołtarze. Jeśli kongregacja wyda pozytywną opinię, dalsze losy naszego kandydata będą w rękach ojca świętego.

Więcej o ks. Janie Masze w tekście "Wariat albo święty".