Codziennie chodź, chopie, w sutannie

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 10.02.2018 13:13

13 alumnów III roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło stroje duchowne.

Codziennie chodź, chopie, w sutannie 10 lutego 2018 roku, obłóczyny w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym Przemysław Kucharczak /Foto Gość

W ubieraniu sutann pomagali alumnom proboszczowie ich rodzinnych parafii. - Pięknie wyglądasz, chopie. Codziennie masz chodzić w tym stroju, codziennie - komentował przy tym jeden z farorzów. Wrażenie robiło też, gdy alumni gratulowali sobie nawzajem przyjęcia stroju duchownego.

Homilię do tych młodych mężczyzn, już ubranych w sutanny, oraz do ich gości i pozostałych alumnów wygłosił ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Opowiedział o austriackim psychiatrze i psychoterapeucie, Viktorze Franklu i o jego pobycie w obozie koncentracyjnym. Prosił on kolegę, żeby nauczył się na pamięć jego testamentu i po wojnie powtórzył jego żonie.

Ten testament miał trzy punkty. 1. Codziennie w każdej godzinie z nią rozmawiałem. 2. Nikogo tak nie kochałem, jak jej. 3. Ten krótki czas, w jakim byliśmy małżeństwem, jest dla mnie najważniejszy. Ważniejszy niż to, co tutaj przechodzimy.

Ks. Marek Panek nawiązał też do rozmowy, w której Jezus trzykrotnie zapytał św. Piotra "Czy kochasz mnie?" - i które wciąż zadaje każdemu z powołanych. Ksiądz rektor zauważył, że na trzykrotnie zadane pytanie Jezusa można odpowiedzieć tak jak Viktor Frankl żonie w trzech punktach swojego testamentu.

Strój duchowny 10 lutego 2018 roku przyjęli: Karol Barteczko z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach, Marcin Dajek z parafii św. Brata Alberta w Jastrzębiu-Zdroju, Jakub Drzewiecki z parafii św. Brata Alberta w Jastrzębiu-Zdroju, Jakub Dudek z parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie, Grzegorz Gojowy z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim, Krzysztof Górecki z parafii św. Krzysztofa w Tychach, Paweł Kasprzak z parafii Krzyża Świętego w Lublinie, Rafał Porwoł z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, Kamil Pyta z parafii św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach, Artur Sówka z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radlinie-Biertułtowach, Norbert Tocki z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze, Andrzej Węgrzyn z parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym i Paweł Żmija z parafii Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie.

O symbolice przywdziania tego stroju mówi ks. Marek Panek, rektor WŚSD Marcin Iciek /Radio eM

Dzień przed obłóczynami koledzy obcięli krawaty seminarzystom, którzy mieli przyjąć sutanny Marcin Iciek /Radio eM

Komentarze członków rodzin alumnów Marcin Iciek /Radio eM