Zaszczytna misja

Papież Franciszek

publikacja 27.05.2018 10:24

List papieża Franciszka do kard. Zenona Grocholewskiego w związku z obchodami 700. rocznicy poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach Śląskich.

Zaszczytna misja "Jest tam piękny obraz Matki Przedziwnej (...), który wielce szanowali Moi Poprzednicy" - pisze papież Franciszek Roman Koszowski /Foto Gość

Zachęcając wszystkich wiernych chrześcijan do osiągania świętości w życiu codziennym, z radością zwracam uwagę na te wydarzenia w świecie, które mogą pomagać tak wzniosłemu zamiarowi. Lubię dostrzegać świętość w ludzie Bożym: w dzieciach i ludziach młodych, wdzięcznych i posłusznych, w rodzicach z miłością wychowujących potomstwo, w robotnikach uczciwie wykonujących swoje zadania, w ludziach starszych, żyjących pobożnie i w radości ducha (por. Gaudete et exsultate, 7).

Niedawno zaś poinformowano Mnie o Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, na Śląsku, do którego przez wieki zdążają liczni wierni, aby prosić o opiekę Matki Bożej. Jest tam piękny obraz Matki Przedziwnej, czczony już w XIV wieku, który wielce szanowali Moi Poprzednicy: Pius XI, prawdziwy przyjaciel ludu Śląskiego, w 1925 roku darował jej złote korony; święty Jan Paweł II, który jako kardynał często ją nawiedzał, w 1983 roku przed tym cudownym obrazem odprawił Mszę świętą, w której uczestniczył niezliczony tłum wierzących.

Zaiste, wśród tych, którzy tam się modlili, trzeba wyliczyć Jana III Sobieskiego, Króla Polski, który u Matki Zbawiciela uprosił skuteczną pomoc, aby pod Wiedniem obronić chrześcijaństwo przed Turkami; następnie wyjątkowego kapłana Jana Alojzego Ficka, będącego tam proboszczem, który wzmacniał w ludzie katolicką wiarę, miłość do Ojczyzny i trzeźwość; Sługę Bożego kardynała Augusta Hlonda, który niegdyś był pierwszym Biskupem Katowickim. Natomiast w bliższym nam i trudnym czasie [trzeba wspomnieć] Jego Ekscelencję Herberta Bednorza, Biskupa Katowickiego, nieustraszonego i gorliwego Pasterza, który w tym Sanktuarium gromadził zastępy wiernych, pouczał ich o należytym życiu chrześcijańskim i bronił dnia Pańskiego, który powinien być zachowany wolny od pracy i poświęcony Bogu.

Ponieważ zaś od poświęcenia wspomnianego Sanktuarium upłynęło już siedem wieków, należy upamiętnić tak szczęśliwe wydarzenie, dziękować Bogu Ojcu za opiekę Matki niebieskiej oraz modlić się pokornie za przyszły czas, aby Bóg łaskawie zechciał w nim zachować i wspomagać swoją łaską pracowity, szlachetny i pobożny Śląski lud. Dlatego chętnie uwzględniłem szczere prośby Czcigodnego Brata Wiktora Skworca, Arcybiskupa Metropolity Katowickiego, abym wysłał do miasta Piekar Śląskich Mojego Legata, który by Mnie reprezentował. Uznałem, że z pełnym zaufaniem mogę tę Misję powierzyć Tobie, Czcigodny Mój Bracie, Prefektowi Emerytowi Kongregacji Edukacji Katolickiej, będąc całkowicie przekonanym, że Ty starannie wypełnisz to zadanie; dlatego mocą tego Listu mianuję cię Moim Nadzwyczajnym Wysłannikiem na wymienione obchody.

Będziesz w Moim imieniu przewodniczył uroczystym celebracjom liturgicznym we wspomnianym Sanktuarium – które jest Mi bardzo drogie, gdyż niegdyś przez ponad sto lat pełnili tamże posługę członkowie Towarzystwa Jezusowego – i obecnym tam wiernym przekażesz Moje życzliwe pozdrowienie w ostatnią niedzielę maja, w który to dzień już przez ponad siedemdziesiąt minionych lat katoliccy mężczyźni ze Śląska tłumnie gromadzą się w obecności Matki Bożej, często pielgrzymując pieszo i modląc się, i w ten sposób dają świadectwo swej wiary i pobożności, coraz bardziej umacniają więź z Chrystusem i Kościołem i przekazują synom duchowe dobra, aby je pielęgnowali.

Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński słusznie mawiał, że bez sprawiedliwości nie ma prawdziwego pokoju ani miłości społecznej. Lecz chrześcijanie powinni zawsze pamiętać, iż dla wiecznego zbawienia konieczne jest praktykowanie miłosierdzia i udzielanie przebaczenia: obie te rzeczy stanowią bowiem dowód prawdziwej wiary chrześcijańskiej, jak sam Pan wielokrotnie nas pouczał. Dlatego też Najświętsza Maryja Dziewica zupełnie słusznie jest nazywana Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, a jednocześnie jest wzywana jako Matka Miłosierdzia. Zachęcisz więc słuchających wiernych, aby na wzór Chrystusa i Jego Matki trzeźwo i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie (por. Tt 2,12), wszystkim przebaczali krzywdy i pełnili uczynki miłosierdzia.

Zatem podczas wypełniania tej zaszczytnej misji zgodnie z Moją intencją wyjaśnisz znaczenie tego wydarzenia i zapewnisz o Mojej miłości dla tej umiłowanej wspólnoty. Ja zaś, podczas gdy proszę o modlitwy za Mnie, najpierw Tobie udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa, pragnąc, abyś w Moim imieniu hojnie je przekazał obecnym Pasterzom, wiernym, władzom cywilnym i wszystkim uczestnikom jubileuszowych obchodów.

Dano na Watykanie, dnia 23 kwietnia 2018 roku, w szóstym roku Mojego Pontyfikatu.

Papież Franciszek