Wiedzą wszystko o św. Jadwidze

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 07.06.2018 16:59

Tegoroczny zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich w Krakowie był połączony z rozstrzygnięciem I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej.

Wiedzą wszystko o św. Jadwidze Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej w kategorii szkół podstawowych zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce koło Suchej Beskidzkiej Bogdan Gancarz /Foto Gość

Wśród uczestników zjazdu, w którym co roku uczestniczy ok. tysiąca osób ze szkół noszących imię świętej polskiej monarchini nie brakowało dziewcząt ustylizowanych na Królową Jadwigę. Jedną z nich była Monika Krawczyk z zespołu szkół w Żegocinie, ubrana w błękitną suknię ze srebrnymi liliami andegaweńskimi.

- To już 11 zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Było ich do niedawna ok. 200. Teraz zaś w związku z wygaszaniem gimnazjów noszących imię św. Jadwigi, będzie ich nieco mniej. Może uda się jednak utrzymać w niektórych przypadkach Jadwigę jako drugiego patrona dla szkoły podstawowej - powiedział ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii katedralnej na Wawelu, wspierający od wielu lat uroczystości jadwiżańskie.

Uczestnicy wzięli dziś udział we Mszy św. odprawionej w katedrze pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa, następnie oddali cześć relikwiom świętej patronki ich szkół, a później przeszli do ogrodów archidiecezjalnego seminarium duchownego na Podzamczu, gdzie zwycięzcom odbywającego się po raz pierwszy konkursu wiedzy o królowej wręczono Lilie Jadwigi Andegaweńskiej.

- Miłość Jadwigi realizowała się zwłaszcza w trzech obszarach: umiłowania ojczyzny, szacunku dla osiągnięć nauki oraz w dziełach miłosierdzia. Warto te tropy przypominać w roku, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania wolności naszego kraju - powiedział bp Muskus, który pobłogosławił zebranych w katedrze relikwiami świętej.

U początków Rodziny Szkół Jadwiżańskich była m.in. Stanisława Buczek, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kaszowie-Wyźrale. - Jadwiga patronuje naszej szkole od II poł. lat 90. ub. wieku. Organizowaliśmy m.in. rajdy poświęcone monarchini, z Mszą św. na Wawelu i mocnym elementem edukacyjnym. Z czasem coraz częściej myśleliśmy, żeby integrować szkoły jadwiżańskie z terenu całego kraju - powiedziała dyr. Buczek.

Jej sojusznikiem stał się Jan Pociej, krakowski architekt, który przez 13 lat był również katechetą.

- Rodzina, którą łączy dążenie do bliższego poznania patronki i wychowania młodego pokolenia w duchu wartości przez nią reprezentowanych, wzięła się z serdecznego pragnienia rozkrzewiania kultu naszej świętej patronki. Jestem od lat członkiem Sodalicji Św. Królowej Jadwigi, założonej przez mojego duszpasterza akademickiego, później biskupa sandomierskiego - ks. Wacława Świerzawskiego. Zawiązaliśmy nasza rodzinę jesienią 2006 r., w czerwcu 2007, w dniu wspomnienia św. Jadwigi Królowej odbył się nasz pierwszy zjazd - przypomniał J. Pociej.

Od kilku lat na czele Rady Rodziny stoi Sabina Ścibor-Rylska z Otwocka. - Poza corocznymi zjazdami w Krakowie organizujemy także jesienne spotkania dyrektorów i nauczycieli z naszych szkół, mające na celu m.in. wymianę doświadczeń - powiedziała przewodnicząca rady.

Wśród uczestników byli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski z Mysłowic. - Wkrótce będziemy obchodzić 150-lecie istnienia naszej szkoły - wspomniała Edyta Szyja, wicedyrektor placówki.

Inicjatorką zorganizowania konkursu wiedzy o królowej Jadwidze była dyr. St. Buczek.

- Był to dobry pomysł na poszerzenie wśród uczniów wiedzy o patronce ich szkół. Zadania w I etapie konkursu były zróżnicowane w zależności od kategorii wiekowych. Zadania w finale były zaś takie same dla wszystkich m.in. bardzo krótka prezentacja w formie występu artystycznego, potem turniej wiedzy w atrakcyjnej formie oraz rozpoznawani herbów. Mamy nadzieję, że konkurs będzie organizowany co roku - powiedziała s. Marta Łopion ze zgromadzenia jadwiżanek wawelskich, członkini komisji konkursowej.

Spośród drużyn z 44 zgłoszonych do udziału w konkursie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w finale znaleźli się przedstawiciele 20 placówek szkolnych z różnych części kraju, w tym także z terenu archidiecezji krakowskiej.

Brali w nim udział m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w podhalańskich Pieniążkowicach. - Konkurs nie był bardzo trudny, niemniej trzeba było się nagłowić w układaniu puzzli - powiedzieli Przemek i Maciek z klasy V, którzy przyjechali pod opieką Zofii Fryźlewicz, katechetki i nauczycielki historii.

Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej otrzymał w kategorii szkół ponadpodstawowych zespół z liceum ogólnokształcącego w Błażowej na Rzeszowszczyźnie w składzie: Andżelika Kustra, Aleksandra Kwaśny i Magdalena Stec pod opieką dr Małgorzaty Kutrzeby oraz w kategorii szkół podstawowych zespół ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce koło Suchej Beskidzkiej w składzie: Jakub Kwiatek, Dominika Kruźlak i Jan Kojs pod opieką Renaty Dyrcz.

Srebrne Lilie otrzymali: drużyny z LO w Nowym Targu i Szkoły Podstawowej we Frycowej, brązowe zaś drużyny z Zespołu Szkół w Żegocinie oraz Szkoły Podstawowej w Kaszowie-Wyźrale. Zdobywcy pierwszych miejsc pojadą w nagrodę do Budapesztu, gdzie urodziła się i mieszkała w pierwszych latach swego życia królowa Jadwiga.

Konkurs objęli swym patronatem: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Piotr Ćwik, wojewoda małopolski i Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

Wiedzą wszystko o św. Jadwidze   Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyła druzyna z Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej na Rzeszowszczyźnie Bogdan Gancarz /Foto Gość