Prorocy z Rybnika posłani na drogę

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 08.07.2018 20:29

Otrzymali krzyż i błogosławieństwo biskupa. Teraz będą mogli wprowadzać w życie to, czego przez tydzień nauczyli się na Youth Campie w Rybniku.

Prorocy z Rybnika posłani na drogę Z zaproszenia do przyjęcia błogosławieństwa i krzyża skorzystali nie tylko młodzi uczestniczący w obozie Joanna Juroszek /Foto Gość

Uroczysta Msza posłania w bazylice św. Antoniego, odsłonięcie pomnika, pamiątki po ŚDM, oraz koncert na rynku - tak młodzi z Rybnika i okolic oraz ich przyjaciele z Belgii, Francji i Libanu kończą trwający od poniedziałku Youth Camp.

Pieśń w języku Jezusa

To obóz, podczas którego młodzi mogli sprawdzić się w roli muzyków, aktorów, wolontariuszy, pielgrzymów ruszających w drogę bez zapewnionych noclegów, bez jedzenia i pieniędzy, oraz ewangelizatorów zapraszających na modlitwę do kościoła.

Mszy w bazylice przewodniczył bp Marek Szkudło, razem z nim modlili się biskup nominat Grzegorz Olszowski oraz kapłani związani z Youth Campem i Rybnikiem.

Doskonałą oprawę muzyczną zapewnili sami młodzi podczas obozu uczestniczący w warsztatach muzycznych. Prowadzili je dla nich krakowscy kompozytorzy muzyki liturgicznej - Paweł Bębenek, Piotr Pałka i Hubert Kowalski.

Podczas Komunii wierni usłyszeć mogli inną przejmującą pieśń. W dialekcie syriackim języka aramejskiego (właśnie tym językiem posługiwał się Jezus) oraz arabskim (języku urzędowym Libanu) zaśpiewał ją Assaad Haykal.

Dlaczego ten młody Libańczyk przyjechał do Rybnika? Skorzystał z zaproszenia o. Emmanuela della Faille z monastycznej Wspólnoty Tyberiadzkiej w Belgii. To właśnie ta wspólnota jest inicjatorem Youth Campu. W tym roku po raz pierwszy odbywa się on w Polsce.

- Pobyt w Rybniku to najlepsze, co do tej pory przydarzyło mi się w życiu - mówił "Gościowi" Assaad. - Rybnik jest przepiękny, jesteście bardzo mili, macie czyste, otwarte serca, to jest niesamowite.

Assaad opowiedział nam także, jak aktualnie wygląda sytuacja Kościoła w Libanie. - Z powodu wojny, jaka miała miejsce w naszym kraju, nadal boimy się ISIS czy innych ekstremistycznych grup muzułmańskich. Za każdym więc razem, kiedy idziemy na Mszę, żołnierze ustawiają się na zewnątrz kościoła, by nas chronić. To jest bardzo smutne, ale dzięki Bogu ISIS od 8 lat nie zaatakowało naszych kościołów. Wierzymy w obronę Boga i naszych sił zbrojnych - wyjaśnił.

Poniżej filmik ze śpiewem Assaada w rybnickiej bazylice:

Msza Święta Youth Camp Rybnik śpiew Assaad Haykal
Magdalia Milos

W homilii bp Marek zapraszał wszystkich, by przyjęli od Boga powołanie do bycia prorokiem. Dodał jednak, że życie proroka do łatwych nie należy. Odwołując się do niedzielnej liturgii słowa, przypomniał, że prorocy - podobnie jak Ezechiel - przemawiają do ludzi o zatwardziałych sercach, nie są mile widziani wśród swoich (to przydarzyło się też Jezusowi w dzisiejszej Ewangelii) i, jak św. Paweł, muszą zmagać się z własnymi słabościami.

Dajcie sobie szansę

- Na te wszystkie trzy słabości pojawia się jednak zapewnienie Boga: "Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali". Tak, życie proroka nie może być łatwe. To jest podstawowa zasada: jeżeli prorok chce służyć Bogu, musi być przygotowany na walkę. I właśnie dlatego twierdzę, że i wy, doświadczając słabości swojej i innych, musicie nieustannie mieć przed oczyma te słowa: "Moc w słabości się doskonali". To dzięki temu życie każdego z was będzie życiem prorockim, przynoszącym temu światu nadzieję - przekonywał bp Marek.

Cytując papieża Franciszka, zachęcał młodych, by w swoim życiu brali przykład z Maryi. By jak Ona słuchali słowa Bożego, nie bali się podejmować decyzji na całe życie i ruszali do działania.

- "Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność" - to słowa, które wyzwalają radość, poczucie wewnętrznego pokoju. Bo jeśli Pan posyła kogoś, kto ma nieść Dobrą Nowinę ubogim, a więźniom przynieść wolność, to jest to znak, że współczesny nasz świat, tak bardzo ubogi i tak bardzo zniewolony, ma szansę. Tę szansę daje mu Pan Bóg. Wy również dajcie światu szansę. Dajcie szansę Bogu. Dajcie szansę... sobie - zaapelował na koniec.

Na zakończenie Eucharystii każdy, kto powiedział Jezusowi "tak", od biskupa, o. Emmanuela lub ks. Krzysztofa Nowrota, organizatora wydarzenia, otrzymał indywidualne błogosławieństwo oraz krzyż. Z zaproszenia skorzystało wiele osób.

Po Mszy przy kościele Matki Boskiej Bolesnej młodzi z YC, bp Marek oraz Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, odsłonili pomnik, symbol ŚDM, jakie dwa lata temu odbyły się w Polsce. Rybnik gościł wtedy 1,6 tys. młodych z różnych stron świata. Z drugiej strony pomnika znaleźć można wizerunek ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oazy.

Radosne spotkanie kończy koncert na rynku, gdzie występują: niemaGOtu, Carrantuohill, TGD i Bractwo Ognia "Spaleni".

Organizatorami Youth Campu razem z ks. Nowrotem byli młodzi z duszpasterstwa akademickiego oraz Towarzystwa "Ciemne Typy", współorganizatorem - miasto Rybnik.

Czytaj także: