Katowice: Pierwsi policjanci otrzymali kamerki osobiste

Aleksandra Pietryga

publikacja 14.03.2019 13:00

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach jako pierwsi w garnizonie śląskim otrzymali kamerki nasobne - urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk z przebiegu interwencji.

Katowice: Pierwsi policjanci otrzymali kamerki osobiste Kamerki nasobne używane są przez katowickich policjantów. Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Po wdrożeniu systemu ich obsługi urządzenia trafiły już do funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, a także do policjantów referatu interwencyjnego oraz ogniwa patrolowego, które pełni służbę w centrum Katowic.

- Chodzi o transparentność działań policjantów, ich ochronę prawną, a także ochronę obywateli - tłumaczy kom. Aneta Orman, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. - Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje sporne dotyczące przebiegu interwencji policji, gdzie przedstawiano słowo przeciwko słowu. Dzięki tym urządzeniom każda interwencja będzie nagrywana i może posłużyć jako materiał dowodowy.

Kamerki zawieszone są na mundurach policjantów i rejestrują podejmowane przez nich działania. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale także dźwięk. Policjant nie ma możliwości ingerowania w nagranie, kasowania czy edytowania zarejestrowanego materiału. Przed rozpoczęciem służby funkcjonariusz pobiera kamerkę, natomiast po jej zakończeniu kamerka jest zdawana i umieszczana w stacji dokującej. Tam zarejestrowany materiał jest automatycznie zgrywany, a urządzenie na nowo ładowane.

- Przed rozpoczęciem interwencji w miarę możliwości informujemy obywateli, że akcja jest nagrywana - mówi st. sierż. Karolina Dudek. - Kamerka jest lekka, w ogóle nie czuje się jej na sobie. Urządzenie załącza się jednym przyciskiem. Trzeba tylko uważać, żeby nie zasłonić obiektywu.

Kamerki nasobne używane przez policję są bardzo wytrzymałe. Muszą także sprawdzić się w sytuacji bardzo słabego oświetlenia i w trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład podczas deszczu, śnieżycy, silnego wiatru czy wilgoci. Rejestratory są w stanie nagrywać materiał nieprzerwanie przez kilka godzin. Mogą być obsługiwane przez kilkanaście godzin pracy bez konieczności ich doładowania.

Funkcjonariusze z KMP w Katowicach biorą udział w programie pilotażowym. Z podobnych rozwiązań korzystają już policjanci m.in. w województwach dolnośląskim i mazowieckim. Kamerki dla komendy w Katowicach kosztowały ponad 1,84 mln zł. Powoli urządzenia trafią do wszystkich jednostek w całym kraju.