107,6 FM

 • jurek
  10.10.2018 08:50
  Niedawno Papież i biskupi apelowali aby znaleźć język, który dotrze do młodzieży. Z pewnoscią jak młody człowiek usłyszy, że jest ofiarą "totalitaryzmu postmodernistycznego" i dalszy wywód chyba trudny do zrozumienia to będzie właśnie przekaz do niego. Mam zresztą wrażenie, że najnowszym zwyczajem osób pojawiających się w mediach jest wertowanie słowników polszczyzny i wyszukiwanie jaknajdziwniejszych słów i sformułowań.
  doceń 14
 • Tomek
  10.10.2018 09:17
  Rzeczywiście, to nie przypomina języka, którym mówił Pan Jezus: "tak, tak, nie, nie", tylko wypracowanie z filozofii czy socjologii. Nikt z duchownych nie nazywa już spraw po imieniu: ludzie w tym młodzież żyją w grzechu, również ci mieniący się katolikami, konsumpcjonizm, zabawa i pęd za realizacją samego siebie. Sami sobie definiują, co jest dla nich katolicyzmem, a co się nie podoba odrzucają... Nie zobaczysz młodego człowieka na nabożeństwach, bo nie ma tam narkotyzujących odlotów jak u charyzmatyków, a do Mszy coraz częściej nie ma kto służyć.
  • Katolik k
   10.10.2018 10:31
   Gadaja jak kiedys sekretarze partyjni.Godzine co mozna jednym zdaniem bylo strescic.
   doceń 9
  • nika
   10.10.2018 11:31
   Tomku, są młodzi na nabożeństwach, są... (ja się do nich nie zaliczam, ale ich spotykam na co dzień - w kościele też). A u i charyzmatyków też są nabożeństwa, a nawet Msza św. i to bez "odlotów" .... Życzę Ci/Panu samego dobra... A tak przy okazji pytanko - jest gdzieś polska wersja wystąpienia? Bo co do języka - w pełni się zgadzam. Ale może abp Gądecki mówił jednak prościej? ;-)
   doceń 1
 • Tinka
  10.10.2018 09:45
  Jakiego ukrytego? Ukryty jest tylko dla tych, którzy nie chcą widzieć prawdy! Każdy totalitaryzm objawia się tym, że narzuca niesprawiedliwe prawo i prześladuje ludzi sprawiedliwych.
  • Katolik k
   10.10.2018 10:33
   Dokladnie.Wystarczy zobaczyc co sie dzieje.Mowia jedno a robia drugie zupelnie przeciwne do tego co mowia.Tak kiedys komuna gadala.Wrocilo.
   • zapytanie
    19.02.2020 16:22
    I co, gdzie GUKPiW żeby cię cenzurował?
    doceń 0
    0
 • Katolik k
  10.10.2018 10:29
  Zadne ideologie Kosciolowi nie zagroza dopoki Kosciol bedzie wiarygodny tak jak nic mu komunizm nie uczynil a jeszcze go wzmocnil.Zagrozeniem dla Kosciola w Polsce okazuje sie byc sam kler.Nawroccie sie pierwsi i zacznijcie w koncu zyc tym co glosicie.Juz starozytni zauwazyli,ze slowa tylko ucza jednak to przyklady pociagaja.Odetnijcie sie w koncu od partii politycznych i wroccie do ewangelii zanim was pobozni politycy swoimi klamstwami w waszym imieniu utopia.
  doceń 11
 • DNA
  10.10.2018 10:42
  Młodzież nie jest po to żeby jej nadskakiwać. Ona ma pracować nad sobą i podnosić poprzeczkę. A co mamy? Dobierać słowa, nie ten język, za dużo, za ciężko, mało komunikatywnie... słowem lenistwo intelektualne i przyjemność to są główne cechy młodzieży, oczywiście nie całej. Chcesz być głupi i podatny na ideologiczne wpływy to bądź ciągłym petentem młody człowieku. Nie popieram przymilania się młodzieży, bo to dość obrzydliwe lizusostwo.
  • nika
   10.10.2018 11:37
   Mówienie prostym językiem o ważnych a nawet skomplikowanych spawach to jednak duża umiejętność, by nie rzec - charyzmat. Nie każdy musi być taki lotny w chwytaniu skomplikowanych wypowiedzi jak DNA. A tu treść się powinna liczyć. Kiedyś ks. Twardowski w swoim wierszu modlił się m.in. o "z prac doktorskich jasną nade wszystko..." To także zadanie - umieć mówić do "maluczkich". I nie jest to żadne "nadskakiwanie"
   doceń 4
 • sp
  10.10.2018 13:51
  Może przemówienie wcale nie było kierowane do młodzieży (szkolnej), lecz do dorosłych uczestników?
  doceń 1
 • NICK
  10.10.2018 14:11
  Apb Gądecki nazywa to zjawisko "totalitaryzmem postmodernistycznym" - ale ja nazwę to prościej: lewactwo.
 • As
  10.10.2018 19:31
  Dla konsekrowanego życia młody człowiek zarabiający na potrzeby życiowe: żywność odzież mieszkanie to totalitaryzm na to głównie ludzie świeccy muszą mieć pieniądze. Ks biskup ich mieć nie musi darmowy lokal i żywność zapewnia kościół. Nie jest totalitaryzm pieniądz ale czymś co zapewnia człowiekowi świeckimi godne życie. Kto wam uświadomi że jak człowiek świecki nie zarabia musi żyć na ulicy.
  doceń 2
 • Wilk
  10.10.2018 19:57
  Dlaczego kościół widzi tylko zło totalitaryzm młodzieży wyjeżdżające za chlebem za granicę bo w ojczyźnie pracy nie ma. Ktoś kto nigdy w skórze człowieka młodego trudnych czasów nie był może tylko krytykować bo sam ma. Młodym trzeba chleba i pracy nie waszej krytyki
  doceń 0
 • Ślepa kura
  10.10.2018 20:36
  Posłuszeństwo Ewangelii jest posluszenstwem Chrystusowi. Posłuszeństwo w kościele konsekrowanym to posłuszeństwo
  przełożonym którzy są "nieomylni "ich nieomylność można nazwać często totalitaryzmem które nic nie ma wspólnego z Ewangelią gdzie u młodzieży totalitaryzm to najbardziej demokratycznie i luzaccy ludzie chyba że liberalizm to się zgodzę co ma w sobie widzi w kimś
  doceń 0
 • Dremor
  10.10.2018 21:15
  Mnóstwo słów, a przekaz ten sam, co od wieków - młodzi nie chcą być tacy jak my kiedyś. W słowach biskupa widzę więcej lęku przed nieznanym dla niego zjawiskiem, niż poszukiwania szansy.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy