107,6 FM

 • Moria
  09.11.2018 11:20
  "Należy wystrzegać się zbyt łatwego ekumenizmu, który może sprawić, że charyzmatyczne grupy katolickie, zapominając o zachowaniu tożsamości, zjednoczą się bezkrytycznie z zielonoświątkowcami, nie mającymi źródeł w katolicyzmie"
  Kard. Joseph Ratzinger, Raport o stanie wiary, Kraków - Warszawa-Struga 1986, s. 132–133
  doceń 10
 • Moria
  09.11.2018 11:25
  "Dialog oznacza, że jeden traktuje drugiego poważnie i podchodzi do niego z szacunkiem i miłością; jednakże w żadnym wypadku nie oznacza on wprowadzania zmian do treści Bożego objawienia dla dostosowania się do poglądów partnera dialogu, aby łatwiej było dojść z nim do porozumienia." Dietrich von Hildebrand
  doceń 10
 • Moria
  09.11.2018 13:24
  Trzeba jednak pamiętać o tym co opisuje ks. Siemieniewski - ROZŁAM – CHARYZMATYCZNA SPECJALNOŚĆ? "Charyzmaty są wielkim błogosławieństwem i ciągle trzeba nam wracać do Pierwszego Listu świętego Pawła do Koryntian, żeby odkrywać, jakim wielkim darem są dla budowania Kościoła. Trzeba jednak wracać do tego listu, żeby odkrywać również, iż obdarowanie charyzmatyczne jest rodzajem ryzyka ze strony Pana Boga. Bóg swój dar składa w ręce grzesznych ludzi, a grzeszni ludzie miewają pokusy. Często przyczyną takiej pokusy są trudności z trwaniem w jedności w Kościele. Ktoś, kto otrzymał nadzwyczajne dary duchowe jest podatny na pokusę, aby przebywać wyłącznie wśród ludzi podobnie obdarowanych.

  Dlatego trzeba rozmawiać o rozłamach w Odnowie charyzmatycznej i o trudnej jedności wśród charyzmatyków. Nie ma dzisiaj specjalnej potrzeby wygłaszania katechez na temat rozłamów podczas parafialnych rekolekcji, bo takich zjawisk w parafiach raczej nie ma. Nie ma naglącej potrzeby poruszania tematu rozłamów i odejść całych grup z Kościoła katolickiego w Neokatechumenacie albo w duszpasterstwach akademickich, albo wśród członków Akcji Katolickiej. Natomiast w środowisku Odnowy w Duchu Świętym – owszem, trzeba mówić o rozłamach: z takiego samego powodu, z jakiego temat ten poruszał św. Paweł lat prawie dwa tysiące temu w 1 Kor. Otóż nie jest to „problem katolicki” (w sensie: ogólnokatolicki) – jest to problem ruchu odnowy charyzmatycznej. Tak wyglądają realia wyznaniowe w Polsce ostatnich kilkunastu lat." całość czytaj: http://apologetyka.katolik.pl/rozlam-charyzmatyczna-specjalnosc/
  • Moria
   09.11.2018 13:32
   Trzeba bardzo uważać , żeby katolicka odnowa charyzmatyczna nie uległa w wielu miejscach błędnemu nauczaniu zielonoświątkowemu (co dziś jest już dość powszechne) i aby wielu ludzi nie odeszło z Kościoła katolickiego - zafascynowani fałszem. Natomiast katolicka odnowa charyzmatyczna wydaje mi się darem dla Kościoła (Jeśli trzyma sie mocno nauki katolickiej i nie przejmuje protestranckich błędów).
   • śwjacenty
    09.11.2018 16:05
    Nie da się połączyć na dłużej katolickiej nauki z odnową charyzmatyczną. To tak jak z "młodym winem i starymi bukłakami".
    doceń 0
    0
 • katolik
  09.11.2018 21:12
  Odpowiedź na tytułowe pytanie jest jednoznaczna: nie ma żadnej nowej pięćdziesiątnicy, ani być nie może!!! Pięćdziesiątnica była JEDNA i dała początek Kościołowi. Więcej pięćdziesiątnic nie potrzeba, a jeśli jakieś zjawisko na coś takiego wygląda, to albo czysta szarlataneria, albo diabelskie matactwo.
  Samo pytanie wprowadza w błąd, bo Pięćdziesiątnica nie była zstąpieniem na słuchaczy, czy nawet uczniów Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale TYLKO na Apostołów i Najświętszą Maryję Pannę - i tak narodził się Kościół. Apostołowie przemawiali różnymi językami, którymi mówili ich słuchacze. Innej pięćdziesiątnicy nie będzie, jak i innego Kościoła nie ma i nie będzie, tylko Kościół Katolicki.
  A ta "nowa pięćdziesiątnica" to jest coś zupełnie innego, bo owładnięcie przez ducha rzesz ludzi, którzy zaczynają bełkotać i tarzać się. To jest objaw powszechniej histerii, albo też działania złego ducha. D tego, cały ten ruch wywodzi się od protestantów, którzy odrzucają Kościół, Mistyczne ciało Chrystusa, a przez to i Samego Chrystusa. Czyli ruch jest skażony złem złem już u samego źródła.
  • tnn
   11.11.2018 23:54
   Totalny bełkot, chyba nie czytasz dokumentów Kościoła. Uprzedzając pytanie - sam sobie wygoogluj, co sądzi Kościół o odnowie. Chyba, że zatrzymałeś się na Piusie XII, to nic już do Ciebie nie przemówi.
   doceń 0
 • tnn
  11.11.2018 23:50
  Naprawdę widzicie problemy nie tam gdzie one są. Problemy odnowy charyzmatycznej są marginalne w stosunku do problemów, które biorą się z zaniedbań Kościoła wobec tzw. ludu Bożego. Rozglądam się po mojej diecezji i widzę proboszczów zamykających się na probostwach jak w twierdzach, odrzucających najprostsze prośby ludzi o coś więcej w ich parafiach, działających na minimum i niechętnych grupom parafialnym, bo coś więcej będą musieli robić a wolą pooglądać tv czy pograć w karty. Z powodu braku świętych kapłanów odchodzą tysiące. Pan kiedyś o to zapyta. Co zrobiłeś ze swoim powołaniem? Ludzie, znajcie miarę, może są jakieś problemy z kilkoma setkami tzw. charyzmatyków a nie widzicie, że miliony odeszły od praktyk religijnych? Rozeszli się jak owce, bo nie było pasterzy. Szukajcie problemów tam, gdzie one naprawdę są.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy